Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IOSCO, Kripto Varlıkların Düzenlenmesine Yönelik Rapor Hazırlanıyor

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü, stablecoin ve DeFi'nin yer aldığı yeni düzenleme vizyonunu paylaştı.
IOSCO, Kripto Varlıkların Düzenlenmesine Yönelik Rapor Hazırlanıyor
Yorum

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), yılının 2. çeyreği içerisinde, kripto varlıklara ilişkin düzenleme raporu için bir istişare başlatacak. İstişare sonucu gelen tavsiyelerin 2023 sonuna kadar yayınlanması planlanıyor.

Çalışma programı kapsamında iki ana iş akışı planlanıyor. Bu planlardan birisi kripto var dijital varlıkları içerirken, bir diğeri merkziyetsiz finansı (DeFi) kapsıyor. Merkeziyetsiz finansa ilişkin istişare 3. çeyrekte hayata geçirilecek.

IOSCO çalışma sonrasında, yatırımcı korumasını geliştirirken, piyasa bütünlüğünü korurken ve sistemik riski azaltırken sürdürülebilir ve yenilikçi sermaye piyasalarının gelişimini desteklemeyi amaçlıyor.

Kuruluş daha önce 2022’de DeFi, stablecoin’ler ve influencer’lar hakkında raporlar yayınlamıştı. IOSCO’nun ulusal düzenleyicilere tavsiye ettiği raporlar, yanıltıcı ve yasa dışı promosyonlar için tüketici şikayetlerini bildirmek için ilgili kanalları ve kanıt izleme süreçlerini içeriyor.

Kurumn ayrıca DeFi pazarına ilişkin ayrıntılı ve bütünsel bir anlayış çağrısında bulundu. 2022 istikrarlı para birimi raporu, IOSCO ve Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından hazırlandı. Her iki kurum da, stablecoin’lerin düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.

IOSCO, menkul kıymetler ve vadeli işlem düzenleyicilerinden oluşan bir dernektir. Yönetim kurulu, diğerlerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi başkanları gibi 35 düzenleyici ve üst düzey yöneticiden oluşuyor.

Kripto varlıklar üzerinde yaşanan sert hareketler ve başta FTX olmak üzere görülen çöküşler, sektöre yönelik düzenleyici baskının artmasına neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%