Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanlığı DeFi için Denetleme Çağrısında Bulundu

ABD Hazine Bakanlığı, merkeziyetsiz finansın yasa dışı transferler için kullanıldığını ve denetlenmesi gerektiğini açıkladı.
ABD Hazine Bakanlığı DeFi için Denetleme Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore, siber suçlular, fidye yazılımı saldırganları, hırsızlar ve dolandırıcıların, yasa dışı gelirlerini aktarmak ve aklamak için merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetlerini kullandığını açıkladı.

DeFi platformları, kullanıcıların banka kullanmadan, genellikle kripto varlıklar ve stablecoin’ler cinsinden borç vermelerine, ödünç almalarına ve tasarruf etmelerine olanak tanıyor.

Merkezi olmayan finansa ilişkin yeni bir yasa dışı finans risk değerlendirmesinde Hazine, illegal aktörlerin, kara para aklamayı önlemedeki güvenlik açıklarından yararlandığını bildirdi. Bakanlık terörizmin finansmanı (AML/CFT) düzenlemesi ve uygulamasının yanı sıra hizmetlerin temelini oluşturan teknolojiyle mücadele edilmesi gerektiğini açıkladı.

Yapılan araştırmaya göre kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını önlemek için bu yükümlülüklere uymayan DeFi hizmetleri, bu alandaki en önemli yasa dışı finans riskini oluşturuyor.

Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson yaptığı açıklamada, “Değerlendirmemiz, suçlular, dolandırıcılar ve Kuzey Koreli siber aktörler dahil olmak üzere yasa dışı aktörlerin, yasa dışı fonları aklama sürecinde DeFi hizmetlerini kullandığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Nelson, özel sektörün risk azaltma stratejilerini bilgilendirmek ve yasa dışı aktörlerin merkezi olmayan finans hizmetlerini kullanmasını önlemek için adımlar atması gerektiğini sözlerine ekledi.

DeFi platformlara dair diğer güvenlik açıkları arasında ilgili hizmetlerin mevcut AML/CFT yükümlülüklerinin kapsamı dışında kalma potansiyeli, uluslararası AML/CFT standartlarının uygulanmaması ve zayıf siber güvenlik uygulamaları yer alıyor.

Bakanlık raporunda, DeFi platformlarının ilgili düzenleyicilere kayıt olması gerektiği belirtildi. DeFi yükümlülükleri konusunda gerekliliklerin dikkate alınması ve hizmetlerle ilgili tüm düzenleyici boşlukların ele alınması çağrısı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.