Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Krizi NBA’e Sıçradı! Golden State Warriors’a Büyük Suçlama!

ABD'nin profesyonel basketbol ligi organizasyonu NBA'de son şampiyon apoletli Golden State Warriors'a kripto sektörüyle bağlantılı dava açıldı. Detaylar...
FTX Krizi NBA’e Sıçradı! Golden State Warriors’a Büyük Suçlama!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasını adeta darmaduman eden FTX kripto para borsasının çöküşünün yankıları sürüyor. Gerek bireysel gerek kurumsal olarak pek çok yatırımcının zarar gördüğü iflas olayı sonrasında bir FTX müşterisi tarafından son NBA şampiyonu Golden State Warriors’a dava açıldı.

Kanada vatandaşı ve Hong Kong’da ikamet eden Elliott Lam, Golden State Warriors kulübünü, kripto para borsasını hileli bir şekilde tanıtmakla suçladı.

Dava, Binlerce FTX Müşterisini Kapsıyor

Lam, San Francisco federal mahkemesine toplu dava teklifini, ABD dışından FTX platformunda işlem yapan “milyonlarca değilse de binlerce” insan adına sundu.

Diğer sanıklar arasında FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ve Bankman-Fried’in ticaret şirketi Alameda Research’ün başındaki isim Caroline Ellison yer alıyor.

Lam, sanıkları, insanları oraya yatırım yapmaları için kandırmak amacıyla FTX’in kriptoya yatırım yapmak için geçerli ve güvenli bir yol olduğu konusunda yanlış yönlendirme yapmakla suçladı.

GCM Yatırım Banner

Dava, FTX getiri sağlayan hesapları olan ABD dışındaki müşteriler için Kaliforniya tüketici yasaları kapsamında tazminat talep ediyor. Lam, borsadaki hesabı ile bağlantılı olarak 750.000 dolar kaybettiğini öne sürdü.

Warriors, geçtiğimiz Aralık ayında profesyonel sporlarda türünün ilk örneği bir kripto para birimi ortaklığı olarak adlandırdığı iş birliğiyle FTX’i resmi kripto para birimi platformu olarak duyurmuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @warriors

Warriors için Tek FTX Davası Bu Değil!

Kulüp bu davanın yanı sıra bazı FTX müşterilerinin Miami’de 16 Kasım’da açtığı davada da sanık konumunda bulunuyor.

Söz konusu davada Warriors guardı Stephen Curry, Amerikan futbolunun yıldız ismi Tom Brady, komedyen Larry David ve tenis oyuncusu Naomi Osaka gibi ünlü destekçilerden tazminat talep ediliyor. Davacılar, bahsi geçen ünlülerin kripto para borsasına zamanında itibar kazandırdığını ve en az şirket CEO’su kadar suçlu olarak görülmeleri gerektiğini iddia ediyor.

Basında çıkan haberlere göre Golden State Warriors geçtiğimiz hafta, FTX ile ilgili tanıtım ve reklamları durdurdu. Geçen yılın son bölümünde gerçekleştirilen çok yıllık kapsamlı anlaşmanın en az 10 milyon dolar değerinde olduğu konuşulmuştu.

FTX çöküşü sonrasında spor kulüplerinin kriptodan çekilmeye başladığı haberlerinin çıktığı şu günlerde bir başka NBA takımı olan Miami Heat ise 11 Kasım’da FTX adını salonundan (FTX Arena) kaldıracağını ve yeni bir isim sponsoru arayacağını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın