Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX CEO’su Elon Musk ile Sosyal Medya Üzerine Konuşmak İstiyor

FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, Elon Musk ile Twitter ve diğer sosyal medya platformları hakkında konuşmak istediğini söyledi.
FTX CEO’su Elon Musk ile Sosyal Medya Üzerine Konuşmak İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli kripto para borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried, son günlerde Twitter odaklı haberler ile gündeme gelen Elon Musk ile fikir paylaşımı yapmak istiyor. Bloomberg ile röportaj yapan Bankman-Fried, sosyal medyadaki sıkıntıların blok zincir teknolojisi ile düzeltilebileceğini belirtti.

Sosyal medya platformlarında neyin sansürleneceğini yönetici insanların belirlediğine dikkat çeken FTX CEO’su, bunun bozuk bir model olduğunu söyledi.

2016’da bir sosyal medya platformunun yanlış bilgileri sansürlememeyi seçtiğini ve bu kararın hatalı olduğunun görüldüğünü belirten Bankman-Fried, 2020’de de benzer bir olayın yaşandığını vurguladı.

FTX CEO'su Bloomberg'e konuştu
Kaynak: YouTube

Bankman-Fried, bu yorumda hangi platformdan bahsettiğini belirlemedi. Akıllara 2016’da yanlış bilginin yayılmasını önlemedeki başarısızlığıyla ABD başkanlık seçimlerini etkilemekle suçlanan Facebook olabilir. Sosyal medya devi Cambridge Analytica olayı nedeniyle büyük para cezaları ve itibar kaybı ile karşı karşıya kalmıştı.

Bankman-Fried, sosyal medya şirketlerinin en büyük sorunlarından birinin tüm platformların birbirinden bağımsız olması olduğunu söyledi. FTX buna örnek olarak Meta bünyesindeki Facebook ve WhatsApp’ı gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Bu konuyu daha da açan FTX CEO’su, “Facebook’ta tweet görme yeteneği yok. Facebook’ta birine mesaj gönderirseniz, WhatsApp bile okuyamaz ve bu aynı şirket. Yani, farklı platformlar arasında birlikte çalışabilirliğin olmadığı gerçekten dağınık bir sistem.” değerlendirmesini yaptı.

Sosyal Medya için Blok Zincir Önerisi

Bankman-Fried, birlikte çalışabilirlik sorununu çözmek için bu tür platformlarda farklı arayüzlerin aynı verilerden yararlanabileceğini söyledi.

FTX kurucusu, sosyal medya alanında blok zincir teknolojisinin kullanılmasının rekabeti teşvik edeceğine de inanıyor. Bankman Fried bununla ilgili, “Platformlar arasında birlikte çalışabilirlik daha fazla rekabete izin veriyor. Bu yeni insanların kullanıcı tabanı büyümesi açısından alana girebileceği anlamına geliyor” diye konuştu.

‘Musk ile Konuşmaktan Heyecan Duyarım’

FTX CEO’su henüz bu konuyla ilgili Elon Musk ile konuşmadığını belirterek, “Bunun hakkında doğrudan Elon ile konuşmadım, ama heyecan duyarım” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, son günlerde Twitter’dan hisse alımı ve sonrasında şirketin tamamını satın alma talebi ile gündemde.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’dan yüzde 9.2’lik hisse almış ancak bu alımı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) geç bildirdiği için dava edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.