Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk Aldığı Twitter Hisseleri Nedeniyle Dava Edildi

Elon Musk Twitter hisselerinin yüzde 9,2'sini aldıktan sonra başı dertten kurtulmadı. Şimdi de dava edildi. İşte detaylar;
Elon Musk Aldığı Twitter Hisseleri Nedeniyle Dava Edildi
HABER GİRİŞ

Milyarder Elon Musk, Twitter hisselerinin yüzde 9,2’sini satın aldı. Bu gelişmenin ardından manşetlerden düşmeyen Musk, yönetim kuruluna katılmama kararı alarak şaşırtmıştı.

Şimdi de bir yatırımcı Musk’a dava açtı ve toplu dava açılmasını önerdi. Nedeni ise satın alımını Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) daha erken açıklamaması olarak açıklandı.

Davacı Marc Rasella, New York Manhattan’daki federal mahkemede açılan davada, Musk’ın hissesini açıklamak için zorunlu SEC süresinin sonrasında açıkladığı için para kaybettiğini söyledi.

Musk, 4 Nisan’daki bir SEC dosyasında Twitter’ın yüzde 9,2’sini temsil eden hisseleri satın aldığını ve şirketin hisselerinin en büyük dış hissedarı haline geldiğini açıkladı. Bu haberle hisselerde yüzde 27 civarında yükseliş gözlendi.

Rasella davada Musk’ın SEC tarafından yüzde 5’lik bir mülkiyet eşiğini geçtikten sonraki 10 gün içinde hissesini ifşa etme zorunluluğu olduğunu söyledi. Bu nedenle son tarihin 24 Mart olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Davada, “Davacı ve Grup, Davalının yanıltıcı ifadeleriyle piyasa fiyatlarının yapay ve yanlış bir şekilde düşürüldüğünün farkında olsalardı, Twitter’ın hisselerini satılan fiyattan satmazlardı ya da hiç saçmazlardı,” dedi.

Davada tazminat için belirli bir miktar talep edilmedi, ancak Musk’ın SEC son tarihinden sonra formunu doldurarak ve bu arada hisse satın alarak yaklaşık 143 milyon dolar tasarruf ettiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.