Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransız Tarım Ticareti Devi Rusya İhracatını Durduracak

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından Fransız Louis Dreyfus Company'un (LDC), ülkedeki tahıl ihracatını durduracağı söylenerek tarih verildi. Detaylar haberde;
Fransız Tarım Ticareti Devi Rusya İhracatını Durduracak
HABER GİRİŞ

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ile tarım ürünleri ticaretinde faaliyet gösteren Fransız şirket Louis Dreyfus’un Rusya’dan tahıl ihracatını durduracağı duyuruldu. Fransız ticaret şirketi aldığı kararla 1 Temmuz 2023 itibarıyla Rusya’daki ticari ilişkilerini durduracak.

Bakanlığın yaptığı açıklamada Louis Dreyfus’un, 1 Temmuz itibarıyla Rusya’dan tahıl ihracatını sonlandıracağı kaydedildi. Şirketin şu anda Rusya’daki varlıklarını yeni sahiplerine devretme olasılığının konusunda araştırımalar yaptığı eklendi.

Karardan Rusya’nın Gıda İhracatı Etkilenmeyecek

Rusya’nın Ukrayna işgali sebebiyle birçok Batı ülkesi ambargolar uyguladı. Batılı şirketler ise ülke ile iştiraklerini sonlandırdı ve ülkedeki mağazalarını kapattı.

Yapılan açıklamada, Louis Dreyfus Company ve diğer Batılı tarım ürünleri şirketlerinin Rusya’daki ticaretlerini sonlandırmasının ülkedeki gıda ihracatını etkilemeyeceği savunuldu.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, Rusya Tarım Bakanlığı’nın 29 Mart’taki açıklamasını anımsattı. Bakanlık, Cargill ve Viterra şirketlerinin de Rus pazarındaki ihracat faaliyetlerini durdurma kararı aldığını bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Küresel tahıl pazarında Rusya, yaklaşık yüzde 19 pay ile dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı konumunda bulunuyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın