Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’nın Ticaret Açığı Şubat’ta 1 Yılın Düşüğüne Geriledi

Fransa'nın ticaret açığı, 2023'ün ikinci ayında beklentilerden iyi gelerek yaklaşık bir yılın en düşük seviyesine geriledi.
Fransa’nın Ticaret Açığı Şubat’ta 1 Yılın Düşüğüne Geriledi
Yorum

Fransa’nın ticaret açığı, Şubat 2023’te yaklaşık bir yılın en düşük seviyesi olan 9,9 milyar euroya geriledi. Ocak okuması 12,5 milyar euro olarak yukarı yönlü revize edildi.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan aylık rapora göre Şubat ayının ticaret açığı 11,8 milyar euro olan beklentilerden düşük geldi.

İthalat bir önceki aya göre yüzde 1,9 düşerek 60,9 milyar euroya geriledi. Bu, on ayın en düşük seviyesini işaretledi. Düşen fiyatlar enerji ithalatında düşüşe yol açtığından, satın alınan hacimlerin de buna paralel azaldığı söylendi.

İthalattaki aşağı yönlü seyre karşın ihracatta yüzde 2,6 artış oldu ve 50,9 milyar euro olarak gerçekleşti. Enerji açığı Ocak ayındaki 7,9 milyar eurodan 6,9 milyar euroya; enerji hariç dış ticaret açığı 6,8 milyar eurodan 5,1 milyar euroya geriledi.

İmalat sanayinde ise ara malları ile sermaye malları ticaret dengesi 0,2 milyar, tüketim malları ise 0,1 milyar yükseliş kaydetti.

Bugün Fransa’dan gelen bir diğer veri cari açık oldu. Fransa’nın cari işlemler açığı, bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen 3,3 milyar eurodan Şubat 2023’te 3 milyar euroya geriledi. Bu, geçen yılın Mart ayından bu yana en küçük cari hesap açığı olarak kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu