Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’dan Rusya’ya: Gıda Güvencesi Üzerindeki Şantaja Son Verin!

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya tahıl anlaşmasının askıya alınmasıyla ilgili şantaja son vermesi çağrısında bulundu. Detaylar haberde;
Fransa’dan Rusya’ya: Gıda Güvencesi Üzerindeki Şantaja Son Verin!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilme kararına çeşitli ülkelerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Rusya’yı, alınan karardan geri döndürmeye yönelik çağrı yapan ülkelerden birisi de Fransa oldu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın anlaşma kararından çekilmesini kınarken, ülkenin, Ukrayna limanlarına yasa dışı abluka uyguladığını ifade etti.

Fransa: Ukrayna Limanlarına Yasa Dışı Abluka Uygulanıyor

Bakanlık, tahıl sevkiyatına ilişkin anlaşmanın yenilenmemesi kararı hakkında bir yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu bölgedeki deniz ulaşımının engellenmesinden yalnızca Rusya sorumludur ve Ukrayna limanlarına yasa dışı abluka uygulamaktadır.”

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın kararının kınandığı açıklamanın devamında ise “Rusya, Dünya gıda güvenliği üzerindeki şantajına son vermeli ve kararını yeniden gözden geçirmeli” ifadelerine yer verildi.

“Eylemlerimiz Artarak Devam Edecek”

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesini kınayan ülkeler arasına katılan Fransa, verdiği mesajın son kısmında ise ortaklarıyla birlikte dünyanın dört bir yanındaki en savunmasız nüfusların üzerindeki gıda güvencesizliği risklerini azaltmak için eylemlerini artırmaya devam edeceğini vurguladı.

Ayrıca, ülke olarak Ukrayna’daki gıda güvencesizliği ve yetersiz beslenmeden olumsuz etkilenen insanlara yardım etmek amacıyla uluslararası yardım gıdasının 2023 yılı için 840 milyon euronun üzerine çıkmış olduğu bilgisi verildi.

22 Temmuz 2022 tarihinde Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan ve toplam 4 kere uzatılan anlaşmayla ilgili bugün, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Tahıl Koridoru Anlaşması’na Rusya’nın katılımını durdurduğunu duyurmuştu.

Anlaşmanın bugün geçerliliğini yitirdiğini söyleyen Peskov, ilgili şartların uygulanır uygulanmaz Rusya’nın derhal tahıl anlaşmasına geri döneceğini ve anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmının yerine getirilmediğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.