Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa: Rus Petrolüne Ambargo Yolda! Macron Kararı Destekliyor

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Kremlin Ukrayna saldırılarını artırırken Rus petrolüne ambargonun masada olduğunu, Macron'un da bunu desteklediğini açıkladı.
Fransa: Rus Petrolüne Ambargo Yolda! Macron Kararı Destekliyor
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı 55. gününe girerken Kremlin saldırılarını hızlandırdı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski Donbas Savaşı’ının başladığını açıklarken endişeler arttı.

Ukrayna uluslararası topluma destek çağrılarını yinelerken Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mykhailo Podolyak bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada Rusya’ya baskı için seslendi.

Analistlerin de dediği gibi uzayan savaşın dünya çapında gıda krizine neden olabileceğini belirten Podolyak; savaşı bitirmenin tek yolunun Ukrayna’yı silahlandırmak ve petrol ve gaz ambargosu yoluyla Rusya’nın kanını akıtmak olduğunu söyledi.

Fransa Avrupalı Ortakları Rus Petrolüne Ambargoya İkna Etmeye Çalışıyor

Podolyak’ın çağrısının ardından Fransa’dan gelen açıklama Rus petrolüne ambargonun masada olduğunu gösterdi. Bugün Europe 1 radyosuna konuşan Le Maire; “Önümüzdeki haftalarda Avrupalı ortaklarımızı Rus petrolünü ithal etmeyi bırakmaya ikna edeceğimizi umuyorum” dedi.

Rus petrolüne Avrupa Birliği düzeyinde bir ambargonun yolda olduğu yönünde açıklama yapan Maliye Bakanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un böyle bir hamle istediğini de sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

ABD ve İngiltere’nin Rus enerji sektörüne ithalat yasaklarının ardından Avrupa’nın Rusya’ya bağımlılığı tartışma yaratırken bazı ülkeler ambargoya karşı çıktı.

Örneğin Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, birçok kez Rusya’dan enerji ithalatını kesmenin mümkün olmadığını savundu. İrlanda, Litvanya ve Hollandalı üst düzey diplomatlarsa, Rus petrol ambargosuna açık olduklarını belirtti.

Fransız Ekonomi Bakanı da tartışmalara atıfla AB’yi gaz yasağı yerine Rus petrol ambargosuna öncelik vermeye çağırırken, birliğin tüm ülkelerinin harekete geçmediğini kabul etti. Vladimir Putin için  son yıllarda birincil para kaynağının gaz değil petrol olduğunun üzerini çizdi.

Tereddüt eden Avrupalı ​​ortakları Rusya’dan petrol ithalatını durdurmaya iknaya çalıştıklarını dile getiren Bruno Le Maire’nin yorumları Donbas saldırısının ardından geldi.

Le Maire de yenilenen saldırıların Avrupa’yı Rus enerjisine olan bağımlılığından kurtarmanın aciliyetini artırdığını aktardı. Adını vermediği bazı AB ülkelerinin buna hazır olmadığına vurguyla; “bugün Rus petrolüne yasak noktasında değilsek, bunun nedeni Fransa’nın istememesi değil, bazı Avrupalı ​​ortakların hala tereddüt etmesidir” dedi.

ABD dahil Batılı liderlerin bugün Ukrayna’daki durumu görüşmek üzere bu öğleden sonra bir video konferans görüşmesi yapması bekleniyor. Görüşmeye katılacak isimler ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Almanya, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık, Polonya, Romanya, Kanada liderleri olarak belirtiliyor.

Macron Artık Putin’le Görüşmüyor

Le Maire’nin Rus petrolüne ambargoyu desteklediğini söylediği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Putin ile görüşmeyi durdurma kararı aldı.

Reuters’ın aktardığına göre Macron, Ukrayna’da toplu katliamların ortaya çıkmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile diyaloğunun durduğunu söyledi.

“Bucha’da ve diğer kasabalarda keşfettiğimiz katliamlardan bu yana, savaş farklı bir hal aldı, bu yüzden onunla bir daha doğrudan konuşmadım” dedi.

Diğer Avrupalı ​​liderleri gibi Ukrayna’nın başkenti Kiev’e neden seyahat etmediği yönünde soruya Macron, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden sonra tek başına bir destek gösterisine ihtiyaç olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Ukrayna’ya verdiği destek için oraya gitmesine gerek olmadığını belirterek savaşın başlamasından bu yana Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile yaklaşık 40 kez konuştuğunu sözlerine ekledi. Kiev’e giderse bunun bir fark yaratacağını savunan Macron, ”oraya yanımda faydalı bir şeyler getirmek için gideceğim” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın