Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruslar İkinci Aşamaya Geçti: Donbass Savaşı Başladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Donbas Savaşı'nın başladığını duyurdu. Saldırılarını doğuya kaydıran Rus güçlerine karşı ülkeyi savunmayı sürdüreceklerini söyledi.
Ruslar İkinci Aşamaya Geçti: Donbass Savaşı Başladı
HABER GİRİŞ

Rus savaş gemisi Moskva’nın batırılmasının ardından saldırılarını hızlandıran Kremlin, beklendiği gibi yönünü Ukrayna’nın doğu bölgesine çevirdi.

Açıklama Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından yapılırken Rus ordusunun Donbas’ta (Donbass) taarruza başladığını, ne kadar Rus askeri sevk edilirse edilsin Ukrayna’nın bölgeyi ve devleti savunacağını söyledi.

Rusya İkinci Aşamaya Geçerek Donbas Savaşı’nı Başlattı!

Zelenskiy, her gece ulusa hitaben yaptığı konuşmasında Rusya’nın doğuda Donbass Savaşı’na başladığını ve tüm Rus ordusunun çok büyük bir bölümünün şu anda bu saldırıya odaklandığını dile getirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Andriy Yermak da ülkesine Kiev güçlerinin savaşın ikinci aşamasında taarruza karşı koyabilecekleri konusunda güvence verdi.
Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre Rusya tarafından son çatışmalar hakkında hemen bir yorum yapılmadı.

Ukrayna basını ise Donetsk bölgesindeki cephe hattı boyunca, bazıları güçlü olan bir dizi patlamanın olduğunu ve Marinka, Slavyansk ve Kramatorsk’ta bombardımanların gerçekleştiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’nın üst düzey güvenlik yetkililerinden Oleksiy Danilov, Rus kuvvetlerinin Donetsk, Luhansk ve Kharkiv bölgelerinin neredeyse tüm cephe hattı boyunca Ukrayna savunmasını kırmaya çalıştığını dile getirdi.

Kuzeyde Ukrayna kuvvetleri tarafından geri püskürtülen Rusya, Donbas olarak bilinen iki doğu vilayetindeki kara saldırısına yeniden odaklanırken başkent Kiev dahil diğer hedeflere uzun mesafeli saldırılar başlattı.

Donbas, Rusya’nın 2014’ten bu yana Kremlin’in Ukrayna’yı istikrarsızlaştırma kampanyasının odak noktası oldu. Donbas, kömür ve çelik dahil Ukrayna’nın endüstriyel zenginliğinin çoğuna ev sahipliği yapmasıyla da gündeme geldi.

Ukrayna’nın doğu bölgesi, hem Ukrayna hem de Rusya açısından önemli. Ukrayna bölgeden ekonomik gelir elde ederken, Rusya tarihi bağlarından dolayı burayı önemsiyor.

Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk şehirlerini içeren bölgeyi içeriyor. Putin, 24 Şubat’taki işgalden kısa süre önce Ukrayna’nın doğusundaki kritik bölgelerin yönetimlerini tanımaya yönelik kararı imzalamıştı.

Ayrıca Putin’in askeri operasyon emri verdiği 24 Şubat’ta ilk patlama sesleri buradan duyulmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sabah saatlerinde ulusa sesleniş konuşmasıyla birlikte Donbas’tan top ve füze ateşi sesleri gelmiş Zelenskiy Donbas’ta durumun bozulduğunu açıklamıştı.

Batılı ülkeler saldırılarından dolayı Rusya’yı suçlamaya devam ederken Beyaz Saray ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün Rusya’yı sorumlu tutma ve krizi koordine etme konularında müttefikleriyle görüşeceğini açıkladı.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün yaptığı açıklamada Ukrayna’da toplu katliamların ortaya çıkmasının ardından Putin ile diyaloğunun durduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın