Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Rus Petrolüne Ambargosu için Destek Artıyor

İrlanda, Litvanya ve Hollandalı üst düzey diplomatlar, Rus petrol ambargosunun bir sonraki AB yaptırım paketinin parçası olabileceğini söyledi. İşte detaylar;
AB’nin Rus Petrolüne Ambargosu için Destek Artıyor
HABER GİRİŞ

İrlanda, Litvanya ve Hollanda Dışişleri Bakanları tarafından yapılan açıklama, Avrupa Komisyonu’nun Rusya’ya yönelik petrol ambargosu için taslak öneriler hazırladığını gösterdi. Ancak Avrupa Birliği genelinde Rus petrolünü yasaklama konusunda hala bir anlaşmanın olmadığı da belirtildi.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdürürken ve saldırılar geçen hafta alevlenen soykırım, sava suçu iddialarına dönüşürken ülkenin kritik petrolüne yaptırım çağrıları sürüyor.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, geçen hafta Rus petrolü ve gazına yönelik ithalat yasağının gerekliliğini vurguladı.

Michel’in yanında Kiev ziyaretinden açık bir yapılacaklar listesiyle dönen Avrupa Birliği üst düzey diplomatı da “halihazırda büyük yaptırımlar uyguladık ancak petrol de dahil enerji sektörüne daha fazlasının yapılması gerekiyor” dedi.

Avrupa Komisyonu Petrol Ambargosu için Çalışıyor

ABD ve İngiltere gibi Rus enerji sektörüne yaptırım çağrıları gündemde yer tutmaya devam ederken İrlanda, Litvanya ve Hollanda’dan açıklamalar geldi.

GCM Yatırım Banner

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, AB’li mevkidaşlarıyla Lüksemburg’a bir toplantı için gittiğinde Avrupa Komisyonu hakkında “şu anda petrolün bir sonraki yaptırım paketinin parçası olmasını sağlamak için çalışıyorlar” dedi.

Avrupa Birliği’nin Rusya’dan petrol ithal etmek için yüz milyonlarca euro harcadığını belirterek bunun savaş finansmanına katkısını vurguladı. “Bu finansmanı kesmemiz gerekiyor, ne kadar erken olursa o kadar iyi” dedi.

Hollandalı ve Litvanyalı mevkidaşları da AB’nin petrol ithalatının dörtte birini oluşturan Rus petrolünü, Kremlin’e baskı yapmanın bir yolu olarak hedef almanın yollarını aramaya açık olduklarını söyledi. Böylece Rusya’ya Ukrayna şehirlerinin bombalanmasını durdurması için baskının artırılabileceğine işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın