Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Konseyi Başkanı: Rus Petrolünü de Gazını da Yasaklamalıyız

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Rus petrolü ve gazına yönelik ithalat yasağının gerekliliğini vurguladı. Açıklama, beşinci yaptırım paketinin üzerine geldi.
AB Konseyi Başkanı: Rus Petrolünü de Gazını da Yasaklamalıyız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği liderlerinin olağan zirvelerine başkanlık eden Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, bugün parlamentoya verdiği demeçle gündeme geldi.

Bucha’da sivillerin Ruslar tarafından öldürüldüğüne dair iddiaların yankıları sürerken Michel; “Petrol ve hatta gazla ilgili önlemlere de er ya da geç ihtiyaç duyulacağını düşünüyorum” dedi.

Açıklama, AB’nin Rusya için beşinci yaptırım paketindeki kömür ithalatı yasağı gündemdeyken geldi.

Michel’in açıklamasında göre Avrupa Birliği, Moskova’ya Ukrayna işgalini durdurması için baskı kapsamında bir noktada Rus petrolü ve hatta doğalgaz ithalatına karşı önlemler almak zorunda kalacak.

İngiliz gazete The Independent tarafından aktarılan bilgilere göre Michel, artık Rusya’nın fosil yakıtlardan elde ettiği petrol ve gelirlere bakılması gerektiğini söyledi.

Kaldı ki son haberlerde Rusya’nın yüksek fiyatlar nedeniyle petrolden ekstra milyarlar kazanacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

ABD ve İngiltere, Rusya’dan enerji ithalatını yasaklarken Avrupa ekonomileri, Rusya’nın enerjiye bağımlı ekonomisini nasıl vuracakları konusunda bölünmüş durumda.

Avusturya ve Almanya gibi bazı ülkeler, gaza olan yüksek bağımlılıkları nedeniyle Rusya’nın enerji ithalatının yasaklanmasına karşı çıkarken, İrlanda ve Litvanya gibi daha küçük ekonomiler Moskova’yı kritik noktadan vurmaktan yana. Şu anda tartışılmakta olan ek Avrupa yaptırımlarının petrol ve gazı hedef alması beklenmese de yasak hala tartışılıyor.

AB’den Rusya’ya Beşinci Yaptırım Paketi

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya yönelik hazırlanan beşinci yaptırım paketi önerisini sundu.

AB, yılda 4 milyar Euro değerindeki Rus kömür ithalatını ve dört önemli Rus bankasına tam işlem yasağını, ayrıca Rus gemilerinin AB limanlarına girmesini ve 10 milyar Euro ihracat yasağını kabul etti.

Ursula von der Leyen, ilgili açıklamasında Rusya’dan kömür ithalatına yılda 4 milyar euro değerinde bir ithalat yasağı getireceklerini ve bunun Rusya için önemli bir gelir kaynağını keseceğini söyledi.

Bugün 40’tan fazla ülke bunun gibi yaptırımlar uyguladığını belirterek; “Net bir tavır almak sadece Avrupa’da bizim için değil, dünyanın geri kalanı için de çok önemli. Putin’in tercih ettiği savaşa karşı net bir duruş. Sivillerin katledilmesine karşı net bir duruş. Ve dünya düzeninin temel ilkelerinin ihlaline karşı net bir duruş” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.