Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Rusya’ya Yeni Yaptırım Paketi 6 Maddeden Oluşuyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya yönelik hazırlanan beşinci yaptırım paketi önerisini sundu.
AB’nin Rusya’ya Yeni Yaptırım Paketi 6 Maddeden Oluşuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu’nun, Rusya için hazırladığı beşinci yaptırım paketinin içeriği açıklandı. Merakla beklenen yaptırım paketi önerisi temel olarak 6 maddeden oluşuyor.

Birinci kalemde Rusya için önemli bir gelir kaynağı olan yıllık 4 milyar Euro’luk kömür ithalatına yasak getirileceği belirtildi.

İkinci olarak Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB Bank’ın da aralarında bulunduğu dört önemli Rus bankasına tam işlem yasağı getirileceği bildirildi. Bu bankaların Rus bankacılık sektöründeki payının yüzde 23’ü temsil ettiği açıklandı.

Üçüncü olarak, AB limanlarının Rus gemilerine tarım ve gıda ürünleri, insani yardım, enerji gibi temel ihtiyaçlar dışında kapatılacağı belirtildi. Ayrıca Rus ve Belarus kara yolu taşımacılığı operatörlerine yasak geleceği söylendi.

Dördüncü maddede Rusya’nın savunmasız olduğu bölgelerde 10 milyar Euro değerinde ihracat yasağı getirileceği söylenirken, bu alanlar; kuantum bilgisayarları ve gelişmiş yarı iletkenleri, hassas makine ile nakliye ekipmanları olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Beşinci madde kapsamında deniz ürünleri, odun ve çimento gibi ürünlerin ithalatını yasaklayarak, Rusya ekonomisine 5,5 milyar Euro daha darbe vurulacak.

Son olarak ise Rus şirketlerinin AB’deki kamu alımlarına katılımının yasaklanması ve AB veya Rus kamu kurumlarına ulusal tüm mali desteğin hariç tutulmasının hedeflendiği bildirildi.

Ukrayna ile Ortak Soruşturma Ekibi Kuruldu

Ukrayna ile Ortak Soruşturma Ekibi Kuruldu
Kaynak: Twitter

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna sivil nüfusuna karşı acımasız bir savaş yürüttüğünü, bu nedenle baskının artırılması gerektiğini söyledi. Bunlara ilave olarak petrol ithalatının yasaklanması üzerine de çalıştıklarını dile getirdi.

Bucha’dan gelen korkunç görüntüleri gördüklerini söyleyen Von der Leyen, “Bu iğrenç suçların failleri cezasız kalmamalı. AB, Ukrayna ile Ortak Soruşturma Ekibi kurdu. Görevi, kanıt toplamak ve Ukrayna’daki savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları araştırmak.” dedi.

Daha önce açıklanan 4 yaptırım paketinin Kremlin’in siyasi ve ekonomik seçeneklerini sert bir şekilde vurduğunu, fakat olaylar karşısında baskıların artırılması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın