Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell Ukrayna’dan Açık Bir Yapılacaklar Listesiyle Dönüyor

Avrupa Birliği üst düzey diplomatı, Ukrayna ziyaretinin ardından elinde açık bir yapılacaklar listesiyle döndüğünü duyurdu. Detaylar altta;
Borrell Ukrayna’dan Açık Bir Yapılacaklar Listesiyle Dönüyor
HABER GİRİŞ

Bucha’da sivil ölümlerinin üzerine Ukrayna kentinde tren istasyonuna gerçekleştirilen saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetti ya da yaralandı.

Olay tüm dünyada yankı uyandırırken birçok dünya lideri, Rusya’nın savaş suçları işlediğini söyleyerek saldırıların cezasız kalmayacağını öne sürdü.

Aynı zamanda birçok ülke Ukrayna’ya silah, mali ve insani yardım açıkladı. Bunlardan sonuncusu AB üst düzey diplomatı Josep Borrell’dan geldi.

Borrell: Ukrayna Ziyaretinden Sonra Yapılacaklar!

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün Ukrayna için yeni yardımların yolda olduğunu açıkladı.

Borrell’ın açıklamaları AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in duyurusunu izledi.

GCM Yatırım Banner

Josep Borrell ile birlikte yaptığı Ukrayna ziyaretinin ardından Ursula von der Leyen, dün yaptığı açıklamada AB’nin Ukrayna ordusunu desteklemek için 1 milyar euro tahsis ettiğini söyleyerek, bunun daha da fazlasının geleceğini dile getirdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini desteklemek için 500 milyon euro daha ek yardım yapılacağını belirtti.

Borrell, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştüğünü belirterek Zelenski’nin dayanıklılığı, kararlılığı ve misafirperverliğini övdü.

Borrell Zelenski Görüşme
KAYNAK: Twitter

Açık bir yapılacaklar listesiyle geri döndüğünü belirten Borrell, 4 maddeden ilkini şöyle açıkladı:

“Bu savaş, savaş alanında kazanılacaktır. Avrupa Barışı Kolaylaştırma Fonu’ndan 500 milyon euro yolda. Silah teslimatları Ukrayna’nın ihtiyaçlarına göre şekillendirilecek. Silah teslimatları Ukrayna’nın ihtiyaçlarına göre şekillendirilecek.”

İkinci olarak Kramatorsk saldırısının Kremlin’in insan hayatına tamamen saygısızlığını bir kez daha gösterdiğini ve bunun Ukrayna’ya yalnızca desteklerini daha da artıracağını belirtti.

Üçüncü maddede Rusya üzerinde baskının artırılması ve petrol dahil enerji sektörüne daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi. Son olarak Borrell, Pazartesi günü, bir sonraki adımları görüşmek üzere bir AB Dış İlişkiler Konseyi toplayacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın