Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: Türkiye’nin Ekonomik Dönüşümü Büyük Zorluklar Getirebilir

Fitch Kıdemli Direktörü Arispe, Türkiye ekonomisindeki potansiyel riskler ve maliyetler konusunda uyarıda bulundu. Detaylar haberde;
Fitch: Türkiye’nin Ekonomik Dönüşümü Büyük Zorluklar Getirebilir
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin ardından yeni kabinesini kurmasıyla Türkiye ekonomisine ilişkin izlenecek politika ise gündemde en çok yer alan konular arasında yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in görevlendirilmesi ise ekonomide ortodoks politika geçişin sinyalini verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü yapılacak toplantının ardından alacağı faiz karına küresel derecelendirme kuruluşları ve bankalardan çeşitli tahminler geliyor. ABD ve Londra merkezli finansal derecelendirme kuruluşu Fitch’ten de yeni bir yorum geldi.

Bloomberg HT’ye konuşan Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe, Türkiye ekonomisindeki olası büyük dönüşümün “büyük zorluklar” getirebileceğine dikkat çekti.

Türkiye ekonomisindeki potansiyel riskler ve maliyetler konusunda dikkatli olunması gerektiğini bildiren Arispe, faiz oranlarındaki artışın borçlanmayı getirebileceğini vurguladı.

Ekonomideki Dönüşümün Yönü Bilinmiyor

Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını yanıtlayan Arispe, Türkiye’de izlenecek ekonomi politikasında bir değişim olacağını fakat dönüşümün yönünü bilmediklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’deki yeni ekonomi modelinin daha fazla büyüme ve istihdam konusunu önceleyen bir program olabileceğini öngörerek, Şimşek’ten gelen sinyallere bakıldığında uygulanacak politikanın daha rasyonel ilerleyebileceğini belirtti.

Arispe açıklamalarında, ortodoks politikalarıyla bilinen Şimşek’in uygulayacağı politikaların daha tahmin edilebilir olabileceğini de paylaştı.

Türkiye’de yüzde 40’a yakın bir enflasyonun ve büyük bir cari açığın olduğunu anımsatarak, potansiyel riskler ve maliyetler konusunda daha dikkatli olunması gerektiği konusunda uyararak şöyle konuştu;

“Daha zayıf bir lira, potansiyel olarak maliyetleri artırabilir. Faiz oranlarındaki yükseliş borçlanmayı getirebilir. Türkiye’de, gelişmekte olan ülke standartlarına göre çok yüksek bir enflasyon var.”

Faiz artışın yeni yeni konuşulmaya başladığının altını çizen Arispe, bu sebepten Türkiye’de aşırı gevşek para politikasının devam ettiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın