Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: Risklerin Azaltılması Türk Bankalarını Destekliyor

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, Türk bankacılık sektörüne ilişkin pozitif değerlendirmede bulundu.
Fitch: Risklerin Azaltılması Türk Bankalarını Destekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, AA muhabirine Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, bankacılık sektöründe yarattığı etkileri ve beklentilerini paylaştı.

Ekonomiye dair risklerin hala devam ettiğini söyleyen Kılınç, diğer yandan faaliyet ortamı baskılarının azaltılmasının bankaların kredi profillerini desteklediğini belirtti. Bunun yanında makro ve piyasa istikrarına yönelik risklerin azaltılmasının bankaların kredi profillerini daha da destekleyeceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 24 Ağustos toplantısında politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25’e yükseltti. Piyasanın genel beklentisi 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye çıkarılmasıydı.

Agresif faiz artışı ve şahin açıklamalar yurt içinde olduğu kadar küresel analistler ve kurumlar tarafından da pozitif karşılandı.

Ahmet Kılınç, politika faizinde yapılan artışla birlikte TL krediler üzerindeki birinci kademe yumuşak faiz sınırının kaldırılmasının ardından daha yüksek kredi getirilerine dikkat çekerek, bu gelişmelerin bankaların karlılığını desteklediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yaptığı değerlendirmede, “Bankaların net faiz marjlarının, en son döviz korumalı mevduat aktarımından ve TL dönüştürme gerekliliklerinden kaynaklanan lira fonlama maliyetleri üzerindeki baskıya rağmen genişlemesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Son dönemde yapılan ayarlamaların bankaların dış finansman baskılarında bir miktar hafifleme yarattığını belirtti.

2023’ün ilk yarı bilançoları dikkate alındığında Türk bankalarının karlılıklarının bu yılın tamamında azalmasını beklediğini, sektörün döviz likiditesinin, bir yıl içinde ödenmesi gereken piyasaya duyarlı dış borcu geri ödemek için geniş ölçüde yeterli olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.