Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Türkiye Ekonomisi için Büyüme Tahminlerini Güncelledi

Moody's, Türkiye ekonomisi için 2023 ve 2024 yılına dair büyüme tahminlerini güncelledi ve yükseltti. Detaylar haberin devamında;
Moody’s Türkiye Ekonomisi için Büyüme Tahminlerini Güncelledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin 2023 ve 2024 yılına dair büyüme tahminlerinde güncellemeye gitti. Kuruluş, bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,6’dan yüzde 4,2 seviyesine yükseltti.

Küresel makro görünüm 2023-24 raporunun Ağustos sayısını yayımlayan kuruluş, gelecek yıl için büyüme beklentisinin ise yüzde 2 seviyesinden yüzde 3’e yükseldiğini bildirdi.

Moody’s Raporunda Dikkat Çekenler

Kuruluşun, Mayıs ayında paylaşılan tahminlerinde Türkiye ekonomisinin 2023 yılı için yüzde 2,6 ve 2024 yılı için yüzde 2 büyümesi öngörülmekteydi.

Raporda, 2023 yılının ilk yarısı göz önüne alındığında Türkiye ile birlikte ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Brezilya, Meksika, Hindistan gibi pek çok ülkede ekonomik faaliyetin beklentileri aştığı ifade edildi.

Raporda enflasyon tahminlerine de yer verilirken Türkiye’de yıl sonu enflasyonun 2023 için yüzde 51,2 ve gelecek yıl için yüzde 48,7 olmasının beklendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Küresel Ekonomiye Dair Beklentiler

Sıkı finansal koşulların küresel anlamda ekonomik büyümeyi baskılamaya devam edeceğinin ifade edildiği raporda, G20 ekonomilerinin büyümenin yavaşlayarak bu yıl yüzde 2,5 ve gelecek yıl yüzde 2,1 olmasının beklendiği kaydedildi.

Çin ekonomisinin önemli büyüme zorluklarıyla karşı karşıya olduğuna değinilen raporda, ABD’de ise resesyon riskinin azaldığına dikkat çekildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.