Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings’ten Türkiye Ekonomisi için Belirsizlik Vurgusu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten Türkiye ekonomisi için değerlendirme yapıldı. Belirsizliklere ve zorluklara dikkat çekildi.
Fitch Ratings’ten Türkiye Ekonomisi için Belirsizlik Vurgusu
Yorum

Türkiye’de seçim sürecinin ardından yeni ekonomi yönetiminin attığı ve atacağı adımlar ile ilgili önemli raporlar gelmeye devam ediyor. TL’deki rekor değer kaybı, uzun bir sürenin artından yapılan ancak beklentilerin altında kalan faiz artışı, Türkiye’de ekonomik anlamda geleceğin nasıl şekilleneceği konusundaki soru işaretlerini artırdı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) art arda iki kez yaptığı faiz artırımlarının akılcı para ve maliye politikalarıyla uyuştuğunu belirtti. Fakat bunların kademeli olarak yapılmasının yatırımcı güvenini kazanma ve belirsizliği azaltmada sorunlar ortaya çıkarabileceğini vurguladı.

Kuruluş, ekonomi yönetiminin parasal koşullar ve piyasalar konusunda normalleşmeye yaklaştığını ifade ederken Türkiye’de yetkililerin makro-finansal riskleri düşürmekte ve dış kırılganlıkları hafifletmekte zorlanabileceğini bildirdi.

“Kararlı ve Keskin Bir Değişim”

Fitch, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politika faizi hakkındaki görüşlerinin para ve maliye politikasında kararlı ve keskin bir değişimin kapsamını daraltabileceğine dikkat çekildi.

Erdoğan, uzun yıllar boyunca “Faiz sebep enflasyon neticedir” ifadelerini kullanarak politika faizinin düşük kalması gerektiğini söylemişti. Bu durum, birçok ekonomistin ve finansal kuruluşun Türkiye hakkındaki yorumlarının negatif olmasına ortam hazırlamıştı.

Kuruluş, para politikasının erken gevşetilmesi ve TCMB’nin yönetiminde devamlı değişiklik yapılması gibi nedenlerden dolayı belirsizliği kalıcı şekilde ortadan kaldırmanın zaman alacağını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu