Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerden Faiz Kararına Tepki Gecikmedi: Zahmet Oldu

TCMB’nin beklenti altı kalan faiz artışının ardından önde gelen ekonomistlerden tepki gecikmedi. İşte detaylar;
Ekonomistlerden Faiz Kararına Tepki Gecikmedi: Zahmet Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alanında başarılı bir isim olarak kabul edilen Prof. Dr. Daron Acemoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye’nin ekonomisini ve faiz kararını değerlendirdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 20 Temmuz’da politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 17,50’ye çıkardı.

Kararın ardından ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu söz konusu artışın yetersiz olduğunu söyledi.

Acemoğlu, TCMB’nin 250 baz puanlık faiz artırımının ve ekonominin geleceğinin Orta Doğu’dan gelen paraya bağlanmasının endişe verici olduğunu belirtti.

Acemoğlu Faiz Kararına Tepki Gösterdi: Endişe Verici, Çok YazıkKaynak: Twitter

Ekonomist, “Bu ne yazık ki şu anki politikaların bir tek kısa dönemde kaynak getirmek üzerine olduğunu vurguluyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Acemoğlu “Daha derin problem” başlığını kullanarak Türkiye’nin yapısal bozukluklarına çare getirecek hiçbir şey yapılmadığının aşikar olduğunu ifade etti. Ufak tefek faiz artışlarıyla ve Orta Doğu’dan gelen kaynaklarla seçime kadar ekonominin ayakta kalıp kalmayacağının belirsiz olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin ekonomik potansiyelinin savrulduğunun kesin olduğunu belirtti.

Acemoğlu Faiz Kararına Tepki Gösterdi: Endişe Verici, Çok YazıkKaynak: Twitter

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden biri olan Tunç Şatıroğlu ise “Geçmiş olsun” ifadelerini kullanarak aşırı gevşek para politikasının devam ettiğini paylaştı.

Ekonomistler Faiz Kararına Ateş Püskürdü: Zahmet OlduKaynak: Twitter

Türk iktisat uzmanı ve yazar olan Mahfi Eğilmez, faiz kararı için “Zahmet oldu” dedi. Acemoğlu gibi yapısal sorunlara dikkat çeken Eğilmez, hiçbir ekonomik programın açıklanmadığı ortamda kerhen artırılan faizle bir yere varmanın mümkün olmadığını belirtti.

Ekonomistler Faiz Kararına Ateş Püskürdü: Zahmet OlduKaynak: Twitter

Oxford Üniversitesi’nde profesör olan Timothy Ash, Türkiye’nin enflasyon sorunu olduğuna dikkat çekti ve bunu dizginlemek için en etkili aracın politika faizi artırımları olduğunu vurguladı.

Ash, TCMB Başkanı Erkan’ın gerçekten iyi bir fırsat kaçırdığını aktardı ve yüzde 17,50’lik faiz oranının yeterli olmadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.