Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings: Türkiye’de Para Politikası Tutarlı Olmaya Başladı

Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü, Türkiye ekonomisinde değişen para politikalarını değerlendirdi. Detaylar haberde…
Fitch Ratings: Türkiye’de Para Politikası Tutarlı Olmaya Başladı
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in yakın zamanda Türkiye’nin kredi notunu güncellerken not görünümünü negatiften çıkararak yükseltmesi üzerine Türkiye ekonomisine dair yeni bir yorum geldi.

Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, Mayıs ayından bu yana 180 derece değişen ekonomi politikalarını yorumladı.

Mevcut para politikasının tutarlı olduğu yönünde görüş bildiren Morales, “Bu iyileştirilmiş politika, rezervler üzerindeki baskıyı azalttı. Politika yönünün açık olarak gösterilmesiyle seçimlerden sonra belirsizlikte bir miktar azalma gördüğümüzü de belirtebilirim” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinde kayda geçecek büyüme rakamlarına ilişkin de tahminde bulunan Morales, “Ekonomik büyümenin bu yıl yaklaşık yüzde 4,3 seviyesinde olacağını düşünüyoruz. Gelecek yıl ise eğer politika tutarlılığı, sıkı mali kredi ortamı ve yüksek faizler masada olmaya devam eder ise ekonominin yüzde 3 civarında büyüme gerçekleştirebileceğini düşünüyoruz. 2025 yılında ise ekonomik büyüme yeniden artarak yüzde 3,4 seviyesine çıkacaktır” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamada yurt dışından kredi akışının başlayacağı haberini vermesi üzerine kredi derecelendirme kuruluşlarının bu konuda tavrının ne olacağı merak edilirken Morales, Türkiye’nin not artırımı görebilmesi için reçeteyi paylaştı.

Türkiye’nin “yatırım yapılabilir” nota yükselebilmesi için ele alınan maddeleri sıralayarak, “Politika değişikliği nedeniyle kredi baskılarının hafiflediğini belirttik ancak makroekonomik ve dış finansal zorlukların önemini koruduğunu biliyoruz. Ağustos ayında yüzde 59 seviyesinde bir enflasyon söz konusu. Cari açığın yüksek kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Uluslararası rezervlere bakacağız, bu alanda döviz kurunun daha serbest hareket edebilmesinin bir sonucu olarak bir iyileşme olduğunu kesinlikle not ediyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Döviz rezervleri konusunda Körfez’den gelen finansmanın olumlu olduğu yorumunu yapan Morales, “Bunlar önemli duyurular… Bizce Türkiye için finansmana erişim kesinlikle çok önemlidir” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.