Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yurt Dışından Kredi Akışı Başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi dönüşünde özellikle enerji sektörüyle ilgili olmak üzere kritik açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yurt Dışından Kredi Akışı Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Hindistan’dan dönüşünde, uçakta gazetecilere açıklama yaptı. “Türkiye olarak bundan sonra da tüm insanlığı ilgilendiren hususlarda aktif rolü üstlenmeye devam edeceğiz.” diyen Erdoğan, küresel sistemin daha adil, daha kuşatıcı ve eşitlikçi bir yapıya kavuşması için çalışmaları devam ettireceklerini belirtti.

Karşılaştıkları hadisenin “Dünya beşten büyüktür” tespitinde ne kadar haklı olduklarının bir ispatı olduğunu dile getirdi.

G20 platformunda Afrika’yla mevcut işbirliğin daha da pekiştirileceğini, G20’nin bugüne kadar karşılaştıkları birçok sınamada liderlik görevini başarıyla yerine getirdiği ifade etti.

“Zirve bildirgesinde Karadeniz girişimiyle ilgili çabalarımıza atıf yapılmasını, kutsal kitaplara yönelik saldırıların kınanmasını, sıfır atık projelerinin önemine değinilmesini, terör meselesinde net tutum alınmasını, ülkemiz, bölgemiz ve tüm dünya adına kıymetli buluyoruz.” diyen Erdoğan, Türkiye’nin üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini dile getirdi.

Putin Batı’nın Verdiği Sözleri Tutmadığını Belirtti

Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesine dair de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Putin, Batı’nın kendisine verdiği sözleri tutmadığını söyledi. İlk etapta 1 milyon ton tahılı göndereceğinden bahsetti. Biz de özellikle Lavrov ile yaptığımız görüşmede, 1 milyon ton tahılı, fakir Afrika ülkelerine Katar-Türkiye-Rusya olarak göndermeyi planladık.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bu ihracatın yeniden gözden geçirileceğini, tahıl sevkiyatının yeniden artırılması için en az gelişmiş Afrika ülkelerini rahatlatma teklifinde bulunduklarını ifade etti.

Liderler Karadeniz Girişimi’nin Devamını İstiyor

Görüşme yaptığı tüm liderlerin Karadeniz Tahıl Koridoru’nun işletilmesi hususunda kendilerinden ricada bulunduklarını, tüm liderlerin ortak temennisinin Karadeniz Girişimi’nin devamı olduğunu belirtti.

Enerji Alanında Sıkıntımız Kalmayacak

Enerji alanında yatırımların artacağının sinyalini veren Erdoğan, “Mesela bir firmanın deniz üzerinde güneş santrali kurma gibi hedefleri vardı. Türkiye’deki ortağıyla beraber bu adımı atma niyetini ortaya koydular. Fakat, bu hamle henüz yapılmış değil.” dedi.

Rüzgar ve güneş enerjisinde önemli adımlar atılacağını, bunun yanında nükleer enerjide de Akkuyu ile atılan adımlar olduğunu söyledi.

İstanbul Finans Merkezinin bir kulesinin enerji merkezi haline geleceğini, içinde GES, HES, doğal gaz, elektrik olmak üzere enerjinin her alanının yer alacağını açıkladı.

Ekonomi alanında yapılan adımların ABD’de yatırımcıların da ilgisini çektiğini 2019’da 20 milyar doların altında olan ticaret hacminin, 2022 yılında 32 milyar doların üzerine çıktığını ve sırada 100 milyar dolar hedefi olduğunu söyledi.

“Enerji, otomotiv, demir çelik gibi ihracat kalemlerinin sayısını ve miktarını artırmak temel önceliğimiz olacak.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, var olan işbirliğini çeşitlendirmek için iş adamlarına büyük görev düştüğünü dile getirdi.

Enflasyonda Yol Haritamız Çok Net

Enflasyonla mücadele konusuna değinerek, para politikası ve kredi sıkılaştırması olmak üzere çeşitli tedbirler olduğunu söyledi.

Bunların etkilerinin ise gecikmeli ve zaman alacağını ifade etti. Enflasyon konusunda sürecin biraz zorlu olduğunu ancak mücadelede çok net bir yol haritası olduğunu sözlerine ekledi.

Enflasyonla mücadelede kapsamlı yol haritasını OVP ile ortaya koyduklarını, bu haritada fiyat istikrarı, finansal istikrar, beşeri sermaye, istihdam, yeşil ve dijital çözüm, afet yönetimi, kamu maliyesi, iş ve yatırım ortamı alanlarında reformları hangi takvimde ne şekilde yapacaklarının yer aldığını açıkladı.

OVP Dünyada da Olumlu Yankı Uyandırdı

OVP’nin sadece ülkemizde değil, dünyada da büyük yankı uyandırdığını, bununla birlikte piyasalara bir canlılık geldiğini ifade ederek, “ Yurt dışından Türkiye’ye kredi akışı da inşallah başlıyor.” dedi.

Tüm sektörlerde de fiyat artışlarını kontrol altına alacaklarını, fahiş fiyat artışlarını durduracak mekanizmanın taviz vermeden işleyeceğini ve bu sayede enflasyonun hızla düşeceğini söyledi.

21 yıldır Türkiye’yi güçlü bir ekonomik ve finansal yapıya kavuşturduklarını, küresel ve bölgesel sorunların yanında Şubat ayında yaşanan depremlerin de ekonomik sıkıntıları beraberinde getirdiğini anlattı.

Bu konuda birçok tedbir aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Alınan kararların, tedbirlerin hızlı sonuçlar vermeyeceğini de biliyoruz. Bir geçiş süreci, enflasyonun yavaşlama, durma ve geriye gitme süreci var. Şu an her şey kontrol altında, dengeli bir şekilde yürütülen politikalarla, yapısal reformlarla Türkiye’yi tekrar tek haneli enflasyona kavuşturacağız.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın