Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Emekli Maaşı Açıklaması: Erdoğan’dan Talimat Aldık

En düşük emekli maaşı konusunda çalıştıklarını duyuran Şimşek, ekonomi gündemine dair kritik açıklamalar yaptı.
Şimşek’ten Emekli Maaşı Açıklaması: Erdoğan’dan Talimat Aldık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gün içinde yaptığı açıklamada milyonlarca vatandaşı ilgilendiren emekli maaşı ile ilgili konuştu. Şimşek, en düşük emekli maaşı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan talimat aldıklarını, konuyla ilgili çalıştıklarını duyurdu.

Bakan, NTV’de katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine dair önemli açıklamalar yaptı. Orta Vadeli Program’da (OVP) ilk önceliğin enflasyonu yeniden indirmek olduğunu vurguladı. Bunu geçmişte başardıklarını ve yine başaracaklarını söyledi.

Kredilere getirilecek yeni düzenlemelere dair konuştu ve yüzde 140 büyüyen krediyle enflasyonla mücadele edilemeyeceğini belirtti. Birinci konutu kredilendirme noktasında herhangi bir değişik yapmayacaklarını, fakat sonraki konutlar için kredi desteği vermeyeceklerini aktardı. Taşıt kredilerinde ise çok net şekilde sınırlayıcı bir bakış açısına sahip olduklarını duyurdu.

Bakan, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasından çıkış programları olduğunu ifade etti  ve bunun kademeli olacağını dile getirdi.

“OVP’nin Üç Temel Bileşeni Var”

Şimşek, OVP’de üç temel bileşen olduğunu paylaştı ve bunları fiyat istikrarı, mali disiplin ve yapısal reformlar şeklinde sıraladı.

GCM Yatırım Banner

Birincil önceliğin fiyat istikrarı olduğunu kaydetti ve ikinci bileşen olan mali disiplin konusunda konuştu. Bütçe açıklarını düşük tuttuklarını, bunun sayesinde millete eser ve yatırım odaklı bütçeler sunduklarını belirtti.  Hedeflerinin bütçe açığını deprem hariç yüzde 3’e indirmek olduğunu duyurdu.

Son bileşenin yapısal reformlar olduğunun altını çizen Şimşek, Türkiye’nin mevcut kaynakların verimli kullanımına yönelik çok ciddi yapısal dönüşüm çabası olacağını aktardı.

Kur Açıklaması

Herhangi bir kur hedeflerine sahip olmadıklarını duyuran Bakan, küresel finansal koşullarının sıkı olduğunu paylaştı. Risk iştahının zayıf olduğunu, dünyada 2024’ün ikinci yarısından itibaren enflasyondaki düşüşle birlikte faiz düşüşünün konuşulacağını ifade etti.

Fakat kendilerinin gelecek yılın ilk yarısında ve ikinci yarısında farklı perspektiflerinin olduğunu bildirdi. Şimşek, “Bizim bir kur tahminimiz ve hedefimiz olamaz.” dedi.

BAE’den Yatırım Ne Zaman Gelecek?

Birleşik Arap Emirlikleri’nin büyük bir teveccüh gösterip Türkiye için 51 milyar dolara yakın bir program açıkladığını hatırlatan Şimşek, deprem için 8,5 milyar dolarlık tahvil ihracının 2023’ün sonunda önce gerçekleşebileceğini belirtti.

Toplam 11,5 milyar dolarlık tahvil ihracının ise muhtemelen bu sene içinde sonuçlanacağını aktardı.

Dünya Bankası Başkanı ile uzun bir görüşme yaptıklarını, onların OVP’yi desteklemek için 18 milyar dolarlık kaynak daha tahsis edeceğini anımsattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.