Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch, Küresel Ekonomi ve Türkiye için Yeni Tahminlerini Paylaştı

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için bu yıl ve gelecek yıla dair enflasyon beklentilerini paylaştı. Detaylar şöyle…
Fitch, Küresel Ekonomi ve Türkiye için Yeni Tahminlerini Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ adlı raporunu paylaştı. Raporda küresel ekonomiye ve Türkiye’ye ilişkin beklentilere yer verildi. Kurum Türkiye’nin bu yılın sonunda yüzde 4,1 gelecek yıl ise yüzde 2,5 seviyesinde büyüyeceğini tahmin ediyor.

Enflasyon tahminlerine de yer verilen raporda, Türkiye için yıl sonu tahmini yüzde 65 pşaral yapıldı. Enflasyonun gelecek yıl ise yüzde 38’e gerileyeceği tahmin ediliyor. Derecelendirme kuruluşu küresel ekonomideki büyümenin gelecek yıl yavaşlamasını bekliyor.

Fitch küresel ekonominin büyüme tahminin bu yıl için yüzde 2,5’ten yüzde 2,9’a çıkarırken, gelecek yıldaki büyümenin ise yüzde 2,1’e gerileyeceğini tahmin ediyor. Parasal sıkılaştırmanın etkilerinin gelecek dönemde daha hissedilir olması beklenirken, Euro Bölgesi’ndeki duraklama ve Çin’in konut sektörünün rakamlarda etkili olacağı kaydedildi.

Fitch dünyanın en büyük ekonomileri olan ABD ve Çin’e ilişkin görüşlerini de paylaştı. Rapora göre ABD ekonomisi bu yıl sonunda yüzde 2,4 büyüyecek ve bu rakam gelecek yıl yüzde 1,2’ye kadar gerileyecek.

Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomisinin bu yıl yüzde 0,5, gelecek yıl 0,7 seviyesinde büyüme kaydetmesi beklenirken, İngiltere’nin bu yıl için yüzde 0,5, gelecek yılda yüzde 0,3 büyüyeceği tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Çin’in ise bu yıl yüzde 5,3 büyüyeceği tahmin ediliyor. Gelecek yıl büyüme tahmini ise yüzde 4,6 olarak gösterildi. Fitch, Kasım ayında paylaştığı raporda, Türkiye’nin büyüme tahminini 4,1 olarak belirtmişti. Dünya Bankası ise bu hafta paylaştığı raporda, Türkiye için enflasyon beklentisini gelecek yıl sonu için yüzde 35-40 seviyelerinde olacağını tahmin etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.