Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Türkiye için Enflasyon Beklentisini Paylaştı

Son açıklanan enflasyon rakamları yüksekliğini korurken, Dünya Bankası’ndan yeni bir değerlendirme geldi. Detaylar şöyle…
Dünya Bankası Türkiye için Enflasyon Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Lopez, enflasyona dair son gelişmeleri ve bundan sonra nasıl bir seyir yaşanabileceğine dair görüşlerini paylaştı. Son dönemde Türk lirasında değer kaybı yaşandığına dikkat çeken Lopez, bunun etkisinin enflasyona yansıdığını söyledi.

Merkez Bankası tarafından uygulanmakta olan para ve maliye politikası ile beraber enflasyonun kabul edilebilir seviyeye gelmesi için zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı. Lopez, Türkiye’de enflasyonun 2024 ortasında zirve yapmasını beklediklerini ve sonrasında düşüşe geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Dünya Bankası olarak gelecek yılın sonlarında enflasyonun yüzde 35-40 seviyelerine gerilemesini beklediklerini paylaşan Lopez, devam eden yılda yüzde 15’e kadar inebileceğini belirtti. Buradaki gelişmelerde küresel ekonomide yaşananların da etkili olacağını sözlerine ekledi.

Lopez: TCMB Doğru Yolda

Ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikleri değerlendiren Lopez, Türkiye’nin atılması gereken adımları attığını söyledi. Lopez, 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) 350 puanın altında olduğunu ve seçimlerden önce 550 üstü seviyelerin görüldüğünü hatırlattı.

Bazı uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin görünümünü yukarı yönde revize ettiğine dikkat çekti. TCMB’nin faiz artışları ile enflasyonla mücadele ettiğini belirten Lopez, halihazırda piyasaların zirveye yaklaşıldığı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

TÜİK tarafından bu hafta başında paylaşılan rapora göre Kasım’da enflasyon yıllık bazda yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,28 seviyesinde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.