Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch’ten Türkiye için Yeni Tahmin: Büyüme Yüzde Kaç Olacak?

Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin potansiyel büyüme tahminini revize etti. Detaylar haberde...
Fitch’ten Türkiye için Yeni Tahmin: Büyüme Yüzde Kaç Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm (GEO) raporunda Türkiye’ye yönelik potansiyel büyüme tahminini güncelledi. Kurum raporunda 10 gelişmekte olan ülke için orta vadeli potansiyel büyüme tahminini GSYH ağırlıklı ortalama bazda yüzde 4’e düşürdü.

Kuruluş, Türkiye’ye yönelik tahminini de yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e yükseltti. 2021 yılında yapılan bir önceki değerlendirmede bu oran yüzde 4,3 seviyesindeydi.

Fitch Ratings, raporunda aşağı yönlü revizenin temel nedeninin Çin’in arz yönlü büyüme potansiyeli tahminindeki 0,7 puanlık düşüş olduğunu belirtti.

Türkiye’nin dışında Çin’in büyüme tahminini 5,3’ten yüzde 4,6’ya çekti. Bunun yanında Rusya için yüzde 0,8’e, Kore için yüzde 2,1’e ve Güney Afrika için yüzde 1’e düşürdü.

Bunun aksine Hindistan için yüzde 6,2’ye, Meksika için yüzde 2’ye, Brezilya için yüzde 1,7’ye, Endonezya için yüzde 4,9’a çıkardı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.