Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: İngiltere Enflasyonu BoE’yi Faizde Daha Yükseğe Zorlayabilir

Fitch Ratings, İngiltere’de enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini belirterek, faizde yeni zirvelerin görülebileceğini söyledi.
Fitch: İngiltere Enflasyonu BoE’yi Faizde Daha Yükseğe Zorlayabilir
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Birleşik Krallık ekonomisindeki son duruma dair görüşlerini paylaştı. Yapılan açıklamada, Birleşik Krallık’ta maaşlardaki hızlı büyümenin, hizmet sektörü enflasyonunun sürmesine yol açacağı ve bunun İngiltere Merkez Bankası’nı (BoE) Eylül’deki toplantısında politika faizini yükseltmeye zorlayacağı belirtildi.

Fitch, İngiltere’de Temmuz ayında yüzde 6,8 olarak gerçekleşen enflasyonun, bu yılın sonunda yüzde 5 seviyesine gerilemesini bekliyor. Enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüşün enflasyondaki gerilemeye katkı sağlayacağı beklentisi paylaşıldı.

Çekirdek enflasyonda da yavaşlama beklentisini paylaşan Fitch, hizmet sektörü enflasyonunun geçen ay yüzde 7,4’e çıkmasının faiz oranlarının yükseltilmesi ihtimalini güçlendirdiğini belirtti.

BoE’nin şu an yüzde 5,25 olan faiz oranı zirve olarak görülse de, maaş ve çekirdek enflasyon verilerindeki yükseklik sonrası, 25 baz puan ek artış ile oranı yüzde 5,50 seviyesine çıkarabileceği tahmin ediliyor.

Fitch Direktörü Jessica Hinds, “İş gücü piyasasının soğuduğuna dair bazı erken işaretler olsa da, özel sektör ücret artışındaki hızlanma, hizmet enflasyonunun 2024’e kadar yapışkan kalacağı anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Derecelendirme kuruluşu, Birleşik Krallık’taki potansiyel büyüme tahminini yüzde 1,2’ye düşürdü ve düşük büyüme ile yüksek enflasyonla çakışan artan işsizlikle birlikte bir stagflasyon dönemi riskinin arttığını düşünüyor.

İngiltere’de bu hafta açıklanan veriler arasında ücret artışları ve işsizlik rakamları vardı. Temel ücret artışında rekor seviye görülürken, işsizlik beklenti üzerinde açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.