Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch, Çin’in 2023 Yılı için Büyüme Tahminini Düşürdü

Fitch Ratings, Çin ekonomisine ilişkin 2023 yılı büyüme tahminini ve döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu revize etti. Detaylar haberde;
Fitch, Çin’in 2023 Yılı için Büyüme Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından 2023 yılı için Çin ekonomisine ilişkin büyüme tahmini revize edildi. Kuruluş, 2023 yılı Çin ekonomisinin büyüme öngörüsünü yüzde 5,6’dan yüzde 4,8’e düşürdü.

Çin’in döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu “A+” değerinden, “durağan” olarak değiştirdi.

Büyüme tahmininin düşürülmesine ilişkin ülkedeki salgın tedbirlerinin azaltılmasının ardından ekonomide görülen canlanma etkisinin azalması gerekçe olarak sunuldu.

Çin’deki Emlak Krizi Büyümeyi Etkileyecek

Çin’deki emlak krizine de işaret edilen açıklamada, ülkede emlak sektöründeki zayıflamanın iç talep üzerinde etkisinin hissettirdiği vurgulandı. Durgun dış talebinse ihracat ve imalat faaliyetleri üzerinde baskı oluşturmayı sürdürdüğü kaydedildi.

Mali açığın 2022 yılındaki yüzde 6,4 seviyesinden 2023’te yüzde 5,6 seviyesine gerileyeceği öngörüldü. Ülkenin kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranınsa 2023 yılı sonunda yüzde 54,3 seviyesine yükseleceği tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Paylaşılan açıklamada, “Daha fazla mali genişlemenin kısıtlanması muhtemeldir. Temel tahminimiz büyük bir merkezi hükümet teşvikinin yapılmayacağı yönündedir.” ifadeleri kullanıldı.

Tüm bunlara rağmen Fitch Çin’de, özellikle devlet bankalarından borç verme desteği yoluyla bazı ek önlemlerin uygulanabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.