Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya’yı Hedef Tahtası İlan Eden Rusya Misilleme için Bekliyor

NATO üyeliğini gerekçe göstererek Finlandiya’ya çok defa nota veren Rusya, Helsinki’nin Amerikan silahlarıyla donanması halinde karşılık verileceğini duyurdu.
Finlandiya’yı Hedef Tahtası İlan Eden Rusya Misilleme için Bekliyor
HABER GİRİŞ

Finlandiya’nın NATO’ya katılmasıyla başlayan soğuk rüzgarlar Rusya’da esmeye devam ediyor. Finlandiya, NATO üyeliğiyle Rusya’nın hedef tahtasından çıkarıldığını savunurken, Kremlin tarafı aynı görüşü paylaşmadı. Helsinki için tehdit söylemlerini ilk günden bu yana sürdüren Kremlin’den bir nota daha geldi.

Basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Finlandiya’da askeri konuşlanmanın olması halinde misilleme yolunu seçeceklerini duyurdu.

ABD’nin askeri üslerinin komşu ülkede kurulması halinde askeri anlamda yanıt vereceklerini aktardı.

Zaharova, “Rusya Federasyonu’nun bu bağlamda ulusal güvenliğimize yönelik tehditleri engellemek için hem askeri-teknik hem de diğer misilleme önlemlerini almak durumunda kalacağını teyit ediyoruz” diye ifade kullandı.

ABD’nin askeri her hamlesinin bölgede istikrarsızlık ve egemenlik sorunu yaratacağı görüşünü paylaşarak, “Hem Finlandiya hem de NATO, Avrupa’nın kuzeyine askeri birlikler doldurmanın bu bölgede de askeri ve siyasi gerilimi artırmaya yol açtığının farkında olmalı” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.