Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya’nın Askeri Harcaması Zirveyi Gördü

NATO'ya yeni üye olan Finlandiya'nın askeri harcaması Soğuk Savaş dönemindeki seviyesine ulaştı. Detaylar haberde...
Finlandiya’nın Askeri Harcaması Zirveyi Gördü
HABER GİRİŞ

Mart ayı içerisinde NATO üyeliği onaylanan Finlandiya’nın askeri harcamalarının rekor düzeyde artış gösterdiği açıklandı. 1962 yılından bu yana savunma harcamalarının zirveyi gördüğü ifade edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre Finlandiya’nın harcamalarındaki artış Soğuk Savaş dönemi seviyelerine ulaştı.

Ülkenin asgari harcamalarında yüzde 36’lık artış saptandı. Finlandiya yakın bir zamanda ABD’den F-35 savaş uçağı satın almıştı.
Ayrıca ülkenin ABD’li silah şirketinden aldığı 10 milyar euroluk satın alma işlemi tarihteki en büyük savurganlık olmakla eleştirilmişti.

Finlandiya Soğuk Savaş döneminde gayri safi yurt içi hasılası’nın (GSYİH) yaklaşık yüzde 1.9’unu savunmaya harcadı. 2001 yılında askeri harcamalar GSYİH’nin yüzde1.1’ini kapsadı. Bu en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Savunma bütçelerindeki en büyük artış Finlandiya’dan sonra yüzde 27 ile Litvanya, yüzde 12 ile İsveç, yüzde 11’le Polonya geldi.
Avrupa’da askeri harcamalar bir yılda yüzde 13 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.