Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya’nın Askeri Harcaması Zirveyi Gördü

NATO'ya yeni üye olan Finlandiya'nın askeri harcaması Soğuk Savaş dönemindeki seviyesine ulaştı. Detaylar haberde...
Finlandiya’nın Askeri Harcaması Zirveyi Gördü
Yorum

Mart ayı içerisinde NATO üyeliği onaylanan Finlandiya’nın askeri harcamalarının rekor düzeyde artış gösterdiği açıklandı. 1962 yılından bu yana savunma harcamalarının zirveyi gördüğü ifade edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre Finlandiya’nın harcamalarındaki artış Soğuk Savaş dönemi seviyelerine ulaştı.

Ülkenin asgari harcamalarında yüzde 36’lık artış saptandı. Finlandiya yakın bir zamanda ABD’den F-35 savaş uçağı satın almıştı.
Ayrıca ülkenin ABD’li silah şirketinden aldığı 10 milyar euroluk satın alma işlemi tarihteki en büyük savurganlık olmakla eleştirilmişti.

Finlandiya Soğuk Savaş döneminde gayri safi yurt içi hasılası’nın (GSYİH) yaklaşık yüzde 1.9’unu savunmaya harcadı. 2001 yılında askeri harcamalar GSYİH’nin yüzde1.1’ini kapsadı. Bu en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Savunma bütçelerindeki en büyük artış Finlandiya’dan sonra yüzde 27 ile Litvanya, yüzde 12 ile İsveç, yüzde 11’le Polonya geldi.
Avrupa’da askeri harcamalar bir yılda yüzde 13 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu