Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya’nın NATO Düğümü Çözülüyor: Teklif TBMM’de

Yoğun bir haftaya giriş yapmaya hazırlanan Meclis gündemine Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebi eklendi. TBMM, Helsinki hükümetinin NATO’ya katılım protokolünü oylayacak.
Finlandiya’nın NATO Düğümü Çözülüyor: Teklif TBMM’de
HABER GİRİŞ

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile Cuma günü Ankara’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO üyeliği için Türkiye’nin yeşil ışık yaktığını duyurmasının ardından Meclis gündemine gelecek konu başlıkları arasına Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolü de eklenmiş oldu.

Yeni haftada tarım ve orman alanında düzenlemelerle ilgili kanun teklifi ile yargıda yeni düzenlemeleri kapsayan kanun teklifini ele alacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, mesaisine Finlandiya’yı da dahil edecek.

Dışişleri Komisyonu’nda, Helsinki hükümetinin uzun zamandır talepte bulunduğu NATO’ya katılım protokolüne ilişkin kanun teklifi görüşülecek.

Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) Finlandiya’nın Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifinin Meclis’ten geçmesiyle birlikte ittifaka Finlandiya’nın katılması önünde tek bir engel kalacak.

Macaristan’ın da onay vermesi halinde Finlandiya NATO üyesi ülke konumunda olacak. Budapeşte hükümeti, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini Mart ayında parlamentoda oylayacağını duyurmuştu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.