Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Türkiye, Finlandiya’nın NATO Üyeliğini Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir araya geldi. Ayrıntılar geliyor...
Erdoğan: Türkiye, Finlandiya’nın NATO Üyeliğini Onayladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Görüşmeye dair konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik ve ticari ilişkileri çeşitlendirmeye hazır olduklarını belirterek, “Görüşmelerimizde ikili münasebetlerimizin yanı sıra Türkiye-AB ilişkileri dahil, güncel, bölgesel, küresel meseleleri de ele aldık.” açıklamasında bulundu.

Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine desteğini güçlü şekilde devam ettirmesini önemsediklerini belirten Erdoğan, Niinistö ile Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Erdoğan geçen yıl ikili ticaret hacminin 2 milyar doları geride bıraktığını belirterek, ilk etapta 3 milyar daha sonra 5 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Finlandiya’nın NATO’ya başvuru konusu görüşmelerde önemli yer tuttuğunu aktaran Erdoğan, “Finlandiya’nın bu konuda samimi adımlar attıklarını gördük. Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün TBMM’deki onay sürecini başlatmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı. Erdoğan sürecin nasıl ilerleyeceğinin İsveç’in atacağı adımlarla doğrudan bağlantılı olacağının mesajını verdi.

Erdoğan: İsveç’e Olumlu Yaklaşmamız Mümkün Değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, İsveç’in üyelik sürecine ilişkin de konuştu. İsveç’e karşı farklı bir yaklaşımın olmadığını belirten Erdoan, “İsveç teröristlere kucak açtı. Stochklıom caddesi sürekli olarak TÜrkiye’deki PKK YPG uzantılarının gösterileri oluyor. 120 civarında teröristin listesini verdik, ‘Bize verin.’ dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç’e olumlu yaklaşmamız mümkün değil.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö açıklamalarda bulundu. Niinistö, jeopolitik açıdan son derece tehlikeli zamanlardan geçtiklerini belirterek, “Özellikle sayın Cumhurbaşkanı şahsınıza teşekkürlerimi iletmek isterim. Bence siz her yerde herkesle, dünyanın her yerinde görüşebilen, konuşabilen çok az kişiden birisiniz. Belki de sadece siz yapabilen tek kişisiniz.” diye konuştu.

Niinistö, bir diğer komşularının da İsveç olduğunu belirterek, “Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği İsveç olmadan tamamlanamaz. Çünkü ortak çıkarlarımız var. İki komşu ülkeyiz Baltın Denizi’nde kıyımız var.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.