Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya Başbakanı NATO Üyeliğine Dair Türkiye’ye Seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Finlandiya Başbakanı NATO onayı sürecine dair görüştü. Konuya dair açıklama Başbakan Marin'den geldi.
Finlandiya Başbakanı NATO Üyeliğine Dair Türkiye’ye Seslendi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Avrupa Siyasi Topluluğu programına katıldı. Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenen zirvede Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Erdoğan ile NATO onayı süreci ile ilgili konuştuğunu söyledi.

Finlandiya Başbakanı Marin, program öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. NATO üyeliği hakkında Erdoğan ile görüştüklerini belirtti. Erdoğan’ın “Mesele Finlandiya değil” dediğini aktardı.

“Umarım Türkiye NATO Üyeliğimizi Onaylar”

Marin, Türkiye söz konusu olunca politikalarında her zaman tutarlı olduklarını belirtti. Gereken anlaşmaları yerine getirdiklerini söyledi. “Umarım Türkiye en kısa zamanda NATO üyeliğimizi onaylar.” İfadelerinde bulundu.

Başbakan, İsveç ile Türkiye arasındaki görüşmeler hakkında yorum yapmadı. Finlandiya ve İsveç’in aynı anda NATO’ya katılmasının önemli olduğunu düşündüğünü belirtti. Çünkü bunun kuzey Avrupa’da bir güvenlik meselesi olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile de bir araya geldi. Andersson Erdoğan ile görüşmesinin iyi geçtiğini aktardı. NATO üyelik hedefleri konusunda Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Haziran ayı sonlarında imzalanan üçlü mutabakat anlaşmasına uyacağını vurguladı. Ayrıca Erdoğan ile İsveç’teki yeni hükümetin oluşum sürecini de görüştüklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye-Finlandiya-İsveç NATO Üyeliği Süreci

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya yönelik ilk olarak Finlandiya ve İsveç heyetleri ile yapılan görüşmelerin beklenen düzeyde olmadığını söylemişti. Sonraki gelişmelerde İsveç ve Finlandiya ülkelerinde gerçekleşen terörist faaliyetlerine destek sağlamayacaklarını belirtti. Bununla birlikte üç ülke arasında ortak bildiri anlaşması imzalandı.

Daha sonraki gelişmelerde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolleri imzalandı. Erdoğan ayrıca iki ülkenin NATO üyeliğine şartlı onay verdiklerini gerekli adımlara atılmazsa yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.