Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Net Döviz Açığı Mart’ta Yükseldi

TCMB tarafından paylaşılan rapora göre Mart’ta finansal kesim dışındaki firmaların net döviz açığında artış kaydedildi. Ayrıntılı veriler haberde...
Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Net Döviz Açığı Mart’ta Yükseldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart2ta önceki aya kıyasla finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıklarının 938 milyon dolar azaldığını, yükümlülüklerin ise 2 milyar 954 milyon dolar arttığını bildirdi.

Rapora göre finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyonu açığı, Mart’ta 90 milyar 353 milyon dolar oldu. Net döviz pozisyonu açığı 3 milyar 892 milyon dolar artışla 90 milyar 353 milyon dolara yükseldi.

Finansal kesim dışındaki firmaların döviz açığı
Kaynak: TCMB

Varlık dağılımı bazında Mart’ta bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduat 1 milyar 819 milyon dolar ve 871 milyon dolar azalırken, yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları, ihracat alacakları ve menkul kıymetler sırasıyla 404 milyon dolar, 330 milyon dolar ve 147 milyon dolar arttı.

Bu dönemde yükümlülük dağılımında ise yurt dışından sağlanan nakdi krediler ve yurt içinden sağlanan nakdi krediler sırasıyla 1 milyar 573 milyon dolar ve 1 milyar 417 milyon dolar arttı. İthalat borçları ise 36 milyon dolar azaldı.

Yükümlülüklerin vade yapısı olarak, yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler Şubat 2023 dönemine göre 823 milyon dolar ve uzun vadeli olanlar 595 milyon dolar yükseldi. Yurt dışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 706 milyon dolar artarken, uzun vadeli kredilerde 831 milyon dolar artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Kısa vadeli varlıklar 146 milyar 773 milyon dolar seviyesinde olurken, kısa vadeli yükümlülükler ise 84 milyar 451 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Raporda kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlasının 62 milyar 322 milyon dolarla bir önceki aya göre 2 milyar 871 milyon dolar azaldığı belirtildi. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 33 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.