Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal İtibarı Sarsılan İsviçre’den Esrar Hamlesi

Bankacılık kriziyle gündeme gelen İsviçre hükümeti, Zürih'te esrar satışını ve tüketimini yasallaştırma planlarını onayladı.
Finansal İtibarı Sarsılan İsviçre’den Esrar Hamlesi
Yorum

İsviçre’nin en büyük kenti Zürih, esrar tüketimini ve satışını yasallaştırıyor. Son dönemde en büyük bankalarından Credit Suise’nin rakibi UBS tarafından satın alınmasıyla gündeme gelen İsviçre, bu kez esrar konusundaki adımıyla başlıkları süsledi.

Bankacılık krizi yüzünden finansal itibarını kaybedeceği söylenen İsviçre, uyuşturucu düzenlemesinin sosyal ve ekonomik faydalarını değerlendirmek için tasarlanmış bir deneme için planları onayladı.

Buna göre Zürih’te ikamet eden 2 bin 100 kişilik bir test grubun, şehrin dört bir yanındaki eczanelerden, özel dispanserlerden ve sosyal kulüplerden kişisel kullanım için düzenlenmiş dozlarda esrar satın alabilecek.

Zürih Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen çalışmada katılımcılardan altı ayda bir tüketim alışkanlıkları ve sağlığa etkilerine ilişkin bir anketi yanıtlamaları beklenecek.

Araştırma liderleri, İsviçre’de esrar yasallaştırmasının bireysel ve kamu sağlığını ve güvenliğini teşvik etmekle uyumlu olabileceği koşulları belirlemeyi amaçlıyor.

Çalışmadan elde edilen bulgular, paylaşılan bilgilere göre gelecek yıldan itibaren sürekli olarak yayımlanacak.

İsviçre’nin hamlesi, Avrupa’nın diğer bölgelerinin dünya çapındaki daha geniş uyuşturucu politikası değişikliklerine yanıt olarak esrar düzenlemelerini değerlendirmeleri ortasında geldi.

Örneğin Almanya’nın önümüzdeki haftalarda esrar tüketimine ve satışına yeşil ışık yakacak bir yasa tasarısı çıkarması bekleniyor ki bu da ülkeyi AB’de ülke çapında ticari satışına izin veren ilk ülke yapacak. Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti de yetişkinlerin kullanımına yönelik esrarı yasallaştırma planlarını daha önce teklif etti.

Avusturya, İtalya ve İspanya’da da kişisel tüketim için küçük miktarlarda uyuşturucu bulundurmak, suç olmaktan çıktı. Avrupa Birliği dışında Kanada, Uruguay ve son zamanlarda Tayland, uyuşturucuyu yasallaştırmak için adımlar attı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu