Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Esrar Tüketimi ve Özel Amaçlı Üretimi Yasallaşıyor

Hükümet kenevir kullanımını yasallaştırarak uyuşturucu ile mücadelede büyük bir adım atacağını düşünüyor. Açıklamanın detayları haberde;
Almanya’da Esrar Tüketimi ve Özel Amaçlı Üretimi Yasallaşıyor
HABER GİRİŞ

Almanya hükümeti eğlence amaçlı esrar kullanımını Avrupa’da yasal hale getiren ilk ülkelerden biri olma sözünün ardından bugün tasarının detaylarını sundu. Söz konusu tasarı ile kişisel tüketimde 30 grama kadar eğlence amaçlı esrar bulundurulması yasal hale gelecek.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, uyuşturucuya karşı mücadelede olumlu sonuçlar almak için esrarın yasallaşması gerektiğini savundu. Yasa ile birlikte özellikle genç kesim arasındaki tüketimin azalacağını söyledi.

Kabinenin bugün esrarın yasallaşmasını için sunulan tasarının temel taşlarını onayladığı bildirildi. Karara göre esrar ve etken madde olan tetrahidrokanabinol (THC) gelecek dönemde narkotik olarak sınıflandırılmayacak.

Almanya’da Keneviri 30 Grama Kadar Bulundurulmasına İzin Verilecek

Haz keneviri olarak adlandırılan esrarın 30 grama kadar satın alımı ve bulundurulması cezasız kalacak ve özel üretime sınırlı ölçüde izin verilecek. Yetişkinlere ise lisanslı uzman mağazalarda ve eczanelerde satışı mümkün kılınacak.

Almanya’da esrarı yasallaştırmanın, uluslararası ve Avrupa hukuk kuralları tarafından engellenebileceği vurgulandı. Ancak kabine tarafından onaylanan kilit meseleler belgesine göre yasal çerçeve koalisyon planını uygulamak için sınırlamalar getiriyor.

GCM Yatırım Banner

Schengen Bölgesi üyelerinden olan Almanya’nın sunduğu bu yasa tasarısının şu anda soyut olduğu kaydedildi. Somut bir yasa taslağı olması içinse Avrupa Birliği’nden (AB) herhangi bir yasal itirazın yapılmaması ile kesinleşeceğine dikkat çekildi.

Birçok Avrupa Ülkesinde Zaten Tıbbi Amaçlı Kullanımı Yasal

Almanya dahil birçok Avrupa ülkesi daha önceden esrarın sınırlı tıbbi kullanımını yasallaştırdı. Sürecin olumlu ilerlemesi durumunda Almanya, Malta’dan sonra esrarı eğlence amaçlı tüketimini yasallaştıran ikinci Avrupa Birliği ülkesi olacak.

Almanya’da eğlence amaçlı esrar kullanımını yasallaştırmanın diğer Avrupa ülkelerinden de esrar hayranlarını çekeceği düşünülüyor. Lauterbach ise bahsi edilen plan için bir zaman çizelgesi vermedi.

Alman eyaleti olan Bavyera’nın Sağlık Bakanı Klaus Holetschek, “Federal hükümetin yasallaştırma planları sadece Almanya için değil, aynı zamanda tüm Avrupa için de tehlikeli bir sinyal.” diyerek karşı çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.