Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finans Uzmanları Açıkladı! 10 Banka Daha İflas Riski Taşıyor

ABD'de iki bankaya art arda kayyum atanması sektörde büyük endişeye neden olurken, bazı uzmanalar 10 bankanın daha iflas riski taşıdığını açıkladı. İşte o bankalar...
Finans Uzmanları Açıkladı! 10 Banka Daha İflas Riski Taşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflas etmesini duyurmasının ardından kayyum atanması ayrıca ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a da kayyum atması gündeme bomba gibi düşmüştü. Sektörde yaşanan bu durum ise küresel piyasalarda “domino etkisi” endişesi yarattı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın iflas açıklamalarından sonra Amerikan bankacılık sisteminin güvende olduğunu belirtmesinin aksine, akıllarda mevcut durumun “2008 global bankacılık krizine döner mi?” sorusu oluştu.

“Sigortalanmamış Mevduatlar Yüksek ise Durum O Kadar Kötü”

Dünya Gazetesi’ne konuşan uluslararası finans uzmanları konuya dair değerlendirmede bulundu.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) 2022 yıl sonu raporuna dikkat çekilerek, sigortalanmamış mevduatlar ne kadar yüksekse durum o kadar kötü olduğu belirtildi.

Signature Bank’ın, kendilerini 2022 sonu itibarıyla güçlü ilan ettiği, fakat hisselerin geçen Perşembe günü yüzde 12, Cuma günü ise yüzde 24 çakıldığı ifade edildi.

FDIC’nin raporuna göre SB’nin sigortasız mevduat oranı yüzde 89.7 olduğu aktarıldı. Ayrıca risk taşıyan daha 10 bankanın olduğu bildirildi.

Bu 10 bankanın rakamlarının kötü olduğu fakat yine de bankaların tehlikede olduğu ya da batacağı anlamına gelmediği aktarıldı.
İflas riski taşıyan 10 banka ise şu şekilde açıklandı:

“ Customers (Pensilvanya), First Republic (Kaliforniya), Sandy Spring (Maryland), New York Community Bank, First Foundation, Ally Financial (Delaware), Dime Community (New York), Pacific Premier (Kaliforniya), Prosperity (Teksas), Columbia (Washington).”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu