Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Konut Enflasyonuyla Mücadelesi Ters Tepti

CNBC’den Jim Cramer, FED’in faiz oranlarını artırarak konut enflasyonuyla mücadelesinin yarattığı sonuçlara değindi.
FED’in Konut Enflasyonuyla Mücadelesi Ters Tepti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), 2022’nin Mart ayında başlattığı faiz artırımlarına tüm eleştiri ve risklere rağmen devam ediyor. Enflasyonla mücadele için atılan adımlar her ne kadar başarılı olsa da bankaları krize sürükleme gibi olumsuz sonuçlar da doğurdu.

Dün Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon yüzde 5 ile son 22 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ancak Mayıs toplantısında faiz oranında 25 baz puan artış yapılacağını düşünenlerin oranı yüzde 65 ile hala çok yüksek.

CNBC’den Jim Cramer, FED’in faiz oranlarını artırma yolunda geldiği noktayı değerlendirdi.

Faiz Artışı Konut Değerini Yükseltti

Cramer’a göre FED’in faiz oranlarını artırarak enflasyonla mücadele etmek için kullandığı tek yöntem geri tepti. Aylardır gösterdiği mücadelede sadece enflasyonu yavaşlatmakla kalmayıp konut değerini ve kira maliyetlerini düşürmeye çalıştığını belirtti.

Fakat gerçek durumun bundan çok farklı olduğunu, faiz artışının aslında barınma fiyatlarını da artırdığını belirtti. Salgın dönemindeki parasal arz bolluğu nedeniyle bankaların nakitlerini daha uzun vadeli tahvillere yönlendirdiğini söyleyen Cramer, bu durumun da kredi vermeye zorlaştırdığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Faiz oranlarının arttığı bir ortamda bankaların zarar görmeden ellerinde tuttukları uzun vadeli tahvili satamayacaklarını ifade ederek Silicon Valley Bank’ın çöküşü gibi durumlara sebep olduğunu açıkladı.

Faiz artışlarının daha sıkı borç verme standartların tetiklediğini, bunun da bankadan kredi almayı zorlaştırdığını ve konut arzının daraldığını açıkladı.

Dolayısıyla konut değerinin yüksek kaldığına, kiraların ise eskisi kadar düşmediğine dikkat çekti. Özetle FED’in konut enflasyonunu düşürme çabasında ulaşmak istediği noktaya varamadığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.