Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Finansal Duyarlılık Endeksine Twitter Yön Verecek

Amerika Merkez Bankası, Twitter verilerini kullanarak yeni bir kredi ve finansal piyasa duyarlılığı ölçüsü oluşturdu. Detaylar haberde;
FED’in Finansal Duyarlılık Endeksine Twitter Yön Verecek
HABER GİRİŞ

Amerika Merkez Bankası (FED), Twitter Finansal Duyarlılık Endeksi’nin (TFSI) şirket tahvil marjları, diğer fiyat ve ankete dayalı finansal durum ölçütleriyle yüksek oranda ilişkili olduğunu saptadı. Bunun sonucunda FED, bir gecelik Twitter mali duyarlılığının ertesi gün piyasa getirilerini tahmin etmeye yardımcı olabileceği öngördü.

FED tarafından oluşturulan raporda söz konusu tespitin, “Bunun da ötesinde, endeksin ABD para politikasındaki değişiklikleri tahmin etmeye yardımcı olan bilgiler içerdiğini gösteriyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Kısıtlayıcı Para Politikası Şoklarının Boyutu Ölçülebiliyor

Hazırlanan raporda; Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) açıklamasından önceki gün Twitter finansal duyarlılığındaki bozulmanın, kısıtlayıcı para politikası şoklarının boyutunu tahmin ettiği öne sürüldü.

Tüm bunlara ek olarak para politikasının beklenmedik şekilde sıkılaştırılmasına yanıt olaraksa finansal duyarlılıktaki kötüleşmenin belgelendiğine işaret edildi.

Söz konusu kapsamda Twitter verilerinde Doğal Dil İşleme yönetimi kullanılarak gerçek zamanlı bir finansal duyarlılık endeksi oluşturulduğu belirtilen raporda, FED ile ilgili tweetlerin FOMC günlerinde finansal duyarlılık açısından baskın bir rol oynadığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.