Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Faiz Planında Türkiye Detayı: Haneye Artı Yazabilir

FED'in bu yılın ikinci çeyreğinden sonra faiz indirimine gidebileceği yönünde oluşan beklentiler Türkiye'nin beklediği gevşeme hareketi için heyecan verici oldu.
FED’in Faiz Planında Türkiye Detayı: Haneye Artı Yazabilir
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu yıl güvercin tavır için verdiği sinyaller yakından takip edilirken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından gelen son raporda, bankanın faiz indirimlerine başlayacağı tarihin bu yılın Haziran ya da Temmuz ayından sonra olarak görülmesi, faiz girdabından çıkmaya çalışan Türkiye için beklenti yarattı.

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, faiz artışlarına geç başlayan Türkiye’nin, FED’in indirim kararına geçiş yapmasından en çok faydalanacak ülkelerden olduğu görüşünü paylaştı.

Bankanın bu yıl için hazırladığı “Hassas Dengede Umutlu Bekleyiş” başlıklı hisse senedi strateji raporunda görüşlerine yer verilen Arısoy, Türkiye’nin faiz hassasiyetinin yüksek olduğunu ve dış finansmana ihtiyaç duyduğunu sıraladı.

Bu nedenle dış pazarda oluşan resesyon algısının son bulması ve iç piyasada sıkılaşma adımlarının hafifletilmesinin Türkiye ekonomisine nefes aldıracağı çıkarımında bulunan isimlerden oldu.

Ayrıca raporda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) veriye dayalı duruş sergilediği ve böylece yabancı yatırımcının Türkiye pazarına ilgisinin artabileceği çıkarımı yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Yabancı yatırımcıların tahvil ve hisse senetlerine olan ilgisinin artacağı beklentisi paylaşıldı.

Bu Sektörler Enflasyondan Beslenecek

Raporda, kronikleşen yüksek enflasyon ortamında hanesine artı yazacak sektörler de öne çıktı.

Söz konusu sektörler; gıda perakende ve havacılık olarak sıralanırken, holdingler ve telekom şirketlerinin de en yüksek artış potansiyelinde olduğu belirtildi.

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, ‘‘Türkiye’nin de arasında bulunduğu gelişmekte olan piyasalar için getiri potansiyelinin gelişmiş piyasalara göre daha olumlu olduğunu düşünüyoruz. …Tüm bu gelişmeler doğrultusunda içeride artan faiz ortamında nakit akışı güçlü, büyüklüğü ve likiditesi ile daha yüksek yabancı ilgisi çekme potansiyeli olan hisseleri önceliklendiriyoruz’’ dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın