Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Raporu Çıktı: FED Faiz İndirimi Hangi Ayda Gelecek?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Fed, BoE ve ECB gibi kuruluşların 2024 yılında vereceği faiz kararlarına ilişkin raporunu yayımladı. Detaylar;
Fitch Raporu Çıktı: FED Faiz İndirimi Hangi Ayda Gelecek?
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dünya genelindeki Fed, BoE ve ECB gibi merkez bankalarının 2024 yılı içinde vereceği faiz kararlarına ilişkin beklentilerine yer veren raporunu yayımladı.

Kuruluş, yıl içinde merkez bankalarının faiz indirim kararlarının coğrafi olarak yaygın olacağını ancak indirimlerin beklendiği kadar sert gerçekleşmeyeceğini belirtti.

2024 yılının sonuna gelindiğinde oluşacak faiz oranları tablosunun, Kovid-19 pandemisi öncesindeki seviyelerin çok üzerinde kalmaya devam edeceği ifade edildi.

Öte yandan, gelen enflasyon verilerinin düşüşün başladığına işaret etmesi ve ABD Merkez Bankasından (FED) gelen güvercin tondaki yorumlar doğrultusunda pek çok merkez bankasından daha fazla faiz artışı beklenmediği ve bankaların yıl sonuna kadar 75 baz puanlık faiz indirimi yapmasının beklendiği kaydedildi.

Faiz artışı yapması beklenen tek kurumun ise Japonya Merkez Bankası olduğu bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Yıl boyunca faiz indirimlerinin çoğu ülkede ve bölgede görüleceği, ancak kapsam ve hızlarının son iki yılda gözlemlenen agresif faiz artışları derecesinde olmayacağına dikkat çekildi. Fed ve BoE örnek verilerek son sıkılaştırma döngüsünde politika faizlerindeki artışın tarihsel standartlara göre son derece hızlı olduğunun altı çizildi.

BoE ve ECB’den 2025 yılı sonuna kadar sırasıyla 175 baz puan ve 150 baz puanlık kümülatif indirimler beklendiği belirtilirken FED’den ise bu süreçte 200 baz puanlık indirim beklendiği kaydedildi.

FED Faiz İndirimine Ne Zaman Başlayabilir?

FED’in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı konusuna da değinilen raporda, kurumun bu yılın Haziran veya Temmuz ayından önce faiz indirimi yapmasının beklenmediği öngörüldü.

2024 yılı sonuna kadar olan süreç baz alındığında ise FED ve ECB’den yaklaşık 150 baz puan, BoE’den ise 115 baz puan civarında faiz indirimi beklendiği ifade edildi.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, bu hafta içi yaptığı bir konuşmada, enflasyonun yükselmemesi durumunda FED’in faiz indirimlerine yönelik adımlar atmaya başlayacağını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.