Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Waller Konuştu: FED Faiz İndirimleri Bu Yıl Ne Zaman Başlayacak?

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, yıl içindeki faiz indirimlerinin zamanlaması ve sayısına dair açıklamalarda bulundu. Detaylar;
Waller Konuştu: FED Faiz İndirimleri Bu Yıl Ne Zaman Başlayacak?
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Ocak ayı faiz kararı toplantısı 30 ve 31 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek. Kritik toplantılar öncesinde FED yönetim kurulu üyeleri, ekonomik gidişat ve faiz kararlarına ilişkin görüşlerini belirtmeyi sürdürüyor.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada ülkenin ekonomik görünümüne ve gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan son isim oldu.

Enflasyon hedefi doğrultusunda yürütülen politikanın meyvelerini vermesinin FED’in bu yıl içinde faiz oranlarını düşürmesine olanak sağlayacağını söyleyen Waller, bu indirim sürecinde azami derecede dikkatli bir tutum sergilenmesi gerektiği mesajını verdi.

Yüzde 2 seviyesindeki enflasyon hedefine ulaşma yolunda doğru adımlar attıklarını belirtirken bu sürecin sürmesi, enflasyonun yükselmemesi durumunda FED’in faiz indirimlerine yönelik adımlar atmaya başlayacağını ifade etti.

Para politikasının kısıtlayıcı olduğunu ve ılımlı nitelikteki enflasyon okumalarının sergilenmeye devam edilebilmesi için talep üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmayı sürdürmesi gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

2024 yılı içinde faiz indirimlerine ne zaman başlanacağına ve bu süreçte kaç faiz indirimi yapılacağına dair tablonun gelen verilerle şekilleneceğinin altını çizdi.

Gelen veriler doğrultusunda gerçekleştirilecek politika seyrindeki değişikliklerin dikkatli şekilde ayarlanmasının ve aceleye getirilmemesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Ekonomik aktivite ile iş gücü piyasalarının iyi durumda olması ve enflasyonun kademeli olarak yüzde 2’ye inmesiyle, hızlı hareket etmek ya da hızlı indirime gitmek için bir sebep göremediğini sözlerine ekledi.

FED, 13 Aralık 2023 tarihindeki son toplantısı sonrasında politika faizini beklentilere paralel olarak değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bıraktığını duyurmuştu.

Yapılan açıklamada, FOMC üyelerinin birçoğunun, 2024 yılı içinde üç faiz indirimi öngördüğü ibaresi dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın