Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Faiz İndirimi Ne Zaman? Milyarder Yatırımcı İyimser

Milyarder yatırımcı Bill Ackman, FED’in faiz oranlarını tahmin edilenden daha erken indireceğini tahmin etti. Detaylar haberde...
FED’in Faiz İndirimi Ne Zaman? Milyarder Yatırımcı İyimser
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), son dönemde yüksek enflasyona karşı faiz oranlarını tarihi yüksek seviyelere çıkardı bu durum küresel piyasalarda baskı ortamının artmasına neden oldu. Piyasalar son dönemde FED’in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağını görmeye çalışıyor.

Pershing Square Capital Management’ın kurucusu, milyarder yatırımcı Bill Ackman, FED’in bundan sonraki yol haritasına dair görüşlerini paylaştı. FED’in faiz muhtemel faiz indirimine ne zaman başlayacağına ilişkin zaman olarak, gelecek yılın ilk çeyreğini işaret etti.

Swap piyasası verileri, FED’in ilk faiz indiriminin gelecek yılın Haziran ayında başlayacağı yönünde şekillendi. Aynı verilere göre Mayıs ayındaki faiz indirimi ihtimali ise yüzde 80 seviyesinde bulunuyor.

Ackman faiz oranlarının enflasyondaki düşüşe rağmen artmaya devam ettiğini belirtti. ABD’de enflasyonun yüzde 3 seviyelerine gerilediğini belirtek Ackman, FED’in mevcut yüzde 5,5 olan oranını çok yüksek bir reel faiz olarak tanımladı.

Bill Ackman, ABD ekonomisinin, FED’in durgunluğu tetiklemeden faiz oranlarını artıracağı bir senaryo olan yumuşak inişe doğru gittiğine inammadığını belirtti. Ekonominin zayıfladığına dair kanıtlar olduğunu belirten Ackman, “FED’in yakın zamanda faiz indirimine başlamazsa sert inişin gerçek bir riski olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Şimdi Kayıt Olun

Faiz Oranı 40 Yılın Zirvesinde

FED, Mart 2022’de agresif bir şekilde faiz artırımına başladı ve bu, son 40 yılın en hızlı sıkılaştırma politikasını beraberinde getirdi. ABD enflasyonu bu yıl genel olarak yavaşlamış olsa da merkez bankası henüz faiz indirimine gitmedi. FED son iki toplantısında ise faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı.

FED yetkililerinden gelen son açıklamalar da, faiz konusunda nasıl bir yol izleneceğine dair karışık sinyaller içeriyor. FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, merkez bankasının faiz artırımlarının enflasyon üzerindeki etkisi hakkında görüşlerini paylaştı ve oran indirimlerinin tahminlerden daha erken yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Bir diğer FED yetkilisi Michelle Bowman ise  tersi yönde görüş bildirdi ve yüzde 2 olan enflasyon hedefi için oranların daha fazla artırılabileceğini savundu. Geçen hafta paylaşılan FED tutanaklarında da, enflasyon hedefine ulaşılana kadar faiz oranlarının yüksek kalacağı mesajı öne çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.