Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri Bowman ve Waller Faiz Konusunda Çatıştı

ABD Merkez Bankası’ndan Waller ve Bowman faiz politikasına yönelik açıklamalarda bulundu. Waller, indirim sinyali verirken Bowman artışlardan yana olduğunu belirtti.
FED Yetkilileri Bowman ve Waller Faiz Konusunda Çatıştı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’ndan (FED) yetkililer 28 Kasım’da faiz politikasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, FED’in faiz artırımlarının enflasyon üzerindeki etkisi hakkında olumlu düşündüğünü paylaştı.

Ekonomik faaliyetlerde yavaşlama olduğunu belirten Waller, bunun enflasyonda yüzde 2 hedefine yaklaşma konusunda yardımcı olacağını belirtti.

Temmuz – Eylül döneminde yüzde 5 olan yıllık ekonomik büyüme hızının artık yavaşlamaya işaret ettiğini savunan yetkili, politikanın şu anda ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu yüzde 2’yer geri döndürmek için iyi konumda olduğuna giderek daha fazla güvendiğini vurguladı. Bu çerçevede enflasyondaki düşüşün gelecek aylarda da devam etmesi durumunda politika faizini düşürmeye başlayabileceklerini savundu.

Bowman’dan Açıklama

FED Guvernörü Michelle Bowman ise enflasyon hedefine ulaşmak için faizlerin daha da artırılması gerekebileceğini paylaştı.

Buna emin olmak için daha çok veriye ihtiyaç duyulduğunun altını çizden Bowman, enflasyondaki düşüş eğiliminin devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğunu vurguladı. Bu yüzden gelecek dönemlerde verileri değerlendirerek politika durumunu değerlendirebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

FED, 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının ardından politika faizini yüzde 5,50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Açıklamaların yapıldığı günde altın ve Bitcoin tarafında ciddi bir hareketlilik gerçekleşti. Ons altın yüzde 1,3 artışla 2041 dolara yükseldi. Öncü kripto para birimi Bitcoin ise yüzde 3,5 yükselerek 38 bin 125 dolara kadar çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.