Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Enflasyon Ölçütü Çekirdek PCE Mayıs Verisi Açıklandı

Federal Rezerv'in enflasyonu izlemede kullandığı çekirdek kişisel tüketim giderleri fiyat endeksi verileri açıklandı. Veriler faiz politikası için belirleyici nitelik taşıyor.
FED’in Enflasyon Ölçütü Çekirdek PCE Mayıs Verisi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın beklenen başlıca verileri ABD’de açıklanacak çekirdek kişisel tüketim giderleri fiyat endeksi raporuydu. Ticaret Bakanlığı tarafından Mayıs ayına ilişkin çekirdek PCE verileri açıklandı. Buna göre Mayıs’ta çekirdek PCE verisi yıllık bazda 2,6 olarak gerçekleşti.

Beklenti artışın yüzde 2,6 olacağı yönündeydi. Bu rakam Nisan’daki yüzde 2,8 olan artışı takip ediyor. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,1 olan beklentiyi karşıladı ve bu oranda gerçekleşti. Rakamlar Federal Rezerv’in ilerleyen süreçte faiz politikasını etkileme niteliğine sahip.

Mayıs ayı, Mart 2021′den bu yana en düşük yıllık oranı kaydetti. Bu, bu ekonomik döngüde enflasyonun Federal Rezerv’in yüzde 2 hedefinin üzerine ilk kez çıktığı dönemi temsil ediyor. Gıda ve enerji de dahil olmak üzere manşet enflasyon ay boyunca sabit kaldı ve yıllık bazda da yüzde 2,6 arttı. Bu okumalar da beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

Enflasyon rakamlarının dışında, Ekonomik Analiz Bürosu raporu, kişisel gelirin ayda yüzde 0,5 arttığını, yüzde 0,4 tahmininden daha güçlü olduğunu gösterdi. Tüketici harcamaları ise yüzde 0,3 tahmininden daha zayıf olarak yüzde 0,2 arttı. Mayıs ayında PCE’deki 47,8 milyar dolarlık artış, hizmet harcamalarında 34,2 milyar dolarlık, mal harcamalarında ise 13,6 milyar dolarlık bir artışı yansıttı.

Hizmetler içinde artışa en büyük katkıyı sağlayanlar sağlık hizmetleri, konut ve kamu hizmetleri ve ulaşım hizmetleri oldu. Mallar arasında, bu artış öncelikle diğer dayanıksız mallardaki bir artışı yansıttı ve kısmen benzin ve diğer enerji mallarındaki düşüşle dengelendi.

GCM Yatırım Banner

Kişisel harcamalar Mayıs ayında 56,4 milyar dolar artış kaydetti. Mayıs ayında kişisel tasarruf 806,1 milyar dolardı ve kişisel tasarruf oranı yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. Federal Rezerv ilk toplantısını 31 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleştirecek. Bu toplantıda faiz oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.