Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Bütçe Daraltması Bitcoin ve Emtiaları Etkileyebilir

Bloomberg’in önde gelen analisti Mike McGlone, FED’in bütçe daraltmasının olası etkilerini masaya yatırdı. Ayrıntılar haberde…
FED’in Bütçe Daraltması Bitcoin ve Emtiaları Etkileyebilir
Yorum

Geçtiğimiz gün FED’in Mart ayı tutanakları yayımlandı ve veriler yüksek enflasyondan dolayı bilançoda daraltmaya gidileceğini ortaya koydu. Bu durum sonrası piyasaların nasıl bir seyirde olacağı ise merak ediliyor.

Planın ışığında, Fed enflasyonla mücadele etmeye çalışırken kısa vadeli riskler artıyor. Bir analiste göre borsalardaki düşüş Bitcoin, petrol ve bakır üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacak.

Bloomberg Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone, makro-ekonomik emtiaları en büyük kaybedenler olarak görüyor ve borsalar düşerse Bitcoin, petrol ve bakırın kaybedenler olacağını belirtiyor.

McGlone değerlendirmesinde, “Bitcoin ve ham petrol ve bakır gibi makroekonomik açıdan hassas emtialara yönelik en büyük rüzgar, olası borsa düşüşlerinden kaynaklanıyor. FED enflasyonla olan mücadelesini artırıyor ve bu kısa vadeli risklerin artmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

FED'in sıkılaşmasının hisseler üzerindeki etkileri
Kaynak: Bloomberg

COVID-19 pandemisi sırasında gerçekleştirilen varlık alımlarından geri adım atılması, enflasyonla mücadele kapsamında risk ürünlerinden kaçış ihtimalini artırıyor.

Piyasa katılımcıları, FED’in faiz oranı politikasındaki değişikliğinden etkileniyor olabilir. Geçtiğimiz yıl itibarıyla 2022 için herhangi bir oran artışı beklenmiyordu. Bugüne dair beklentilere göre FED faiz oranlarını bu yılın sonunda yüzde 2.5’e kadar çıkaracağı tahmin ediliyor.

Bu oranın gelecek yıl yüzde 3’e çıkması bekleniyor. Şu an itibariyle faiz oranı 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımı ile yüzde 0.50’ye çıkarıldı. FED’in kararlarının finansal koşulları ve ekonomik aktiviteyi nasıl etkileyeceği konusunda çok sayıda belirsizlik bulunuyor.

BTC 7 günlük fiyat hareketi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Uzmanlar yatırımcıları FED’in beklenenden daha fazla bir faiz artırımı yapabileceğine dair dikkatli olmalarını öneriyor. Enflasyonu kontrol altına almak için tahvil getirilerinin yükselmesi ve ardından hisse senetlerinin düşmesi gerekiyor. Bu gerçekleşirse emtialar borsa ile birlikte büyük kayıplara maruz kalabilir.

Bitcoin’in de emtialar ile bu anlamda birlikte hareket edebileceği ifade ediliyor. Kripto para birimi geçtiğimiz gün yayımlanan tutanaklar sonrası 43.000 doların altını test etti. Bitcoin yazım itibarıyla 43.500 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta 48.000 dolar direnci test edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu