Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Beklentilerin Aksine Faiz Artırmaya Devam Edebileceği Söylendi

Quintet Private Bank’ın baş ekonomisti Daniele Antonucci, FED’in piyasa beklentilerinin aksine faizleri artırmayı sürdürmek zorunda kalabileceğini düşünüyor.
FED’in Beklentilerin Aksine Faiz Artırmaya Devam Edebileceği Söylendi
HABER GİRİŞ

Quintet Private Bank’ın baş ekonomisti ve makro stratejisti Daniele Antonucci, ABD Merkez Bankası’nın kalıcı enflasyon ve sıkı iş gücü piyasaları devam ederse, faiz oranlarını bu yıl yeniden agresif bir şekilde yükselterek piyasa beklentilerine meydan okumak zorunda kalabileceğini söyledi.

FED fon oranını bu ayın başlarında yüzde 5-5,25 hedef aralığına çekmek için 25 baz puan artırım gerçekleştirdi. FED Faiz Görüntüleme Aracı Haziran toplantısında faiz artırımı yapılmaması ihtimalini yüzde 60 olasılıkla fiyatlıyor.

Antonucci, Quintet’in yılın ilerleyen zamanlarında piyasanın faiz indirimi fiyatlandırmasına katılmadığını belirterek, “Bunun şahin bir duraklama olduğunu düşünüyoruz. Şahinlikten güvercinliğe bir dönüş değil. Bu duraklama, yüksek enflasyon, iş gücü piyasasının sıkı olması nedeniyle FED’i hayal kırıklığına uğratabilir” diye konuştu.

İş gücü piyasasının gücü göz önüne alındığında Antonucci, bir oran indiriminin mantıksız bir senaryo gibi göründüğünü ve bunun yalnızca ilk sorun olduğunu öne sürdü. Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi halinde FED’in daha agresif bir şekilde faizleri artırabileceği uyarısında bulundu.

Antonucci’nin söylemleri, önceki oran artışlarının gecikmeli etkisini izlemek için beklemenin önemini yineleyen ancak aynı zamanda verilerin güvercin bir dönüşü haklı çıkarmadığını belirten Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bu haftaki bazı üyelerinden gelen mesajları yansıtıyor.

GCM Yatırım Banner

FED çok yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla geçtiğimiz yıl boyunca sıkılaştırmaya yönelik adımlar attı. Piyasa, politika yapıcıların yıl sonundan önce faiz oranlarını düşürmeye başlamasını bekliyor. Yıllık manşet enflasyon Nisan ayında yüzde 4,9 ile iki yılın en düşük seviyesine geriledi, ancak FED’in yüzde 2′lik hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.