Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Merakla Beklenen Belgede Ekonomik Aktivite Vurgusu

6 Mart tarihinde paylaşılan FED Bej Kitap raporunda ekonomik aktivitenin hafif bir şekilde yükseldiğine dikkat çekildi. İşte detaylar;
FED’den Merakla Beklenen Belgede Ekonomik Aktivite Vurgusu
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan açıklamalara ve paylaşılan verilere odaklandı. 2024’te faiz indirimine kesin gözüyle bakılırken bunun hangi tarihlerde gerçekleşeceğine yönelik ipuçları aranmaya devam ediliyor.

FED, 6 Mart tarihinde Bej Kitap Raporu’nu paylaştı. Raporda 2024’ün Ocak ayından Şubat sonuna kadar ekonominin ılımlı büyüdüğüne dikkat çekildi. Ayrıca ABD’li vatandaşların artan fiyatlara karşı daha fazla hassasiyet gösterdiği belirtildi.

Raporda, gelecek dönemlere ilişkin ekonomik büyümeyi kapsayan görünümün pozitif kaldığı, gelecek 6-12 aya yönelik finansal koşulların daha az kısıtlayıcı olacağı ve talebin güçleneceği beklentisinin öne çıktığı kaydedildi.

FED’e rapor sunan sekiz bölgede ekonomik faaliyetlerin ılımlı şekilde büyüdüğü, üç bölgede sabit kaldığı ve bir bölgede hafif yumuşama görüldüğü ifade edildi. Bej Kitap’ta enflasyon tarafında fiyat baskılarının sürdüğü, ancak bazı bölgelerin ılımlılık bildirdiği belirtildi.

Kızıldeniz ve Panama Kanalı’nda Husi militanlarının saldırıları sonucu ortaya çıkan nakliye sorunlarının, raporlama döneminde ABD’deki işletmelere olumsuz bir etki yaratmadığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

FED Başkanı Jerome Powell, 6 Mart’ta yaptığı açıklamada enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 olan hedef seviyeye ulaşasıya kadar faiz indirmenin uygun olacağını düşünmediklerini vurgulamıştı.

ABD’de enflasyon Şubat ayında yıllık yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. Beklentiler yüzde 2,9 seviyesinde geleceği yönündeydi. Tahminlerin üzerinde gelen enflasyon verisi, faiz indiriminin daha geç gelebileceğine yönelik beklentileri pekiştirdi.

1 Mart tarihinde paylaşılan Para Politikası Raporu’nda yine enflasyon hedefine dikkat çekilerek verilerden emin oluncaya kadar faiz indiriminin uygun olmayacağı kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.