Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell Faiz İndirimi Mesajı: Ne Zaman Başlayacak?

FED Başkanı Jerome Powell, Kongre’de faiz politikasına ve enflasyondaki son duruma dair açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Powell Faiz İndirimi Mesajı: Ne Zaman Başlayacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi’nde ekonomi gündemine dair konuştu. Powell, küresel piyasalar tarafından en çok merak edilen faiz indirimine ilişkin konuştu.

Federal Rezerv’in faiz indirimi için acele etmeyeceğini vurgulayan Powell, bu sene faiz indirimlerine başlama ihtimalinin yüksek göründüğünü belirterek, “Bunun için, daha ikna edici veriler görmek istiyoruz. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru hareket ettiğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz indirmenin uygun olacağını düşünmüyoruz.” diye konuştu.

Gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatlice değerlendireceklerini sözlerine ekledi. Powell, 31 Ocak’taki son basın toplantısında kullandığı söylemleri tekrarlayarak hazırladığı konuşmasında, politika faizinin bu sıkılaştırma döngüsü için muhtemelen zirvede olduğuna inandıklarını vurguladı.

Faiz oranlarını çok hızlı düşürmenin enflasyonla mücadeleyi kaybetme ve muhtemelen oranları daha da artırmak zorunda kalma riski taşıdığını, çok uzun süre beklemenin ise ekonomik büyüme için tehlike oluşturduğunu bir kez daha kaydetti.

Piyasalar, FED’in Mart 2022′den Temmuz 2023′e kadar toplam 5,25 puanlık 11 faiz artırımının ardından agresif bir şekilde oranları indirmesini bekliyordu. Son haftalarda Fed yetkililerinin çok sayıda uyarıcı açıklamasının ardından bu beklentiler değişti .

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın