Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed’den Bostic Faiz Tahminlerini Paylaştı: Yeterince Hızlı Değiliz

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyondaki son durumu ve gelecek toplantılardaki faiz artırım oranlarına dair görüşlerini paylaştı.
Fed’den Bostic Faiz Tahminlerini Paylaştı: Yeterince Hızlı Değiliz
HABER GİRİŞ

ABD’de son bir yıldır yükseliş trendinde olan enflasyonu dizginlemek adına, Fed şahin politikalarını sürdürüyor. Piyasalar ise bundan sonra Fed’in nasıl bir yol izleyeceğini görmeye çalışıyor.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyon ve buna yanıt olarak uygulanan faiz artırımlarına dair değerlendirmesini paylaştı. Bostic, Fed’in yıl sonuna kadar yüzde 4,25-4,50 aralığındaki faiz oranları ile orta seviyede kısıtlayıcı olması gerektiğini söyledi. Enflasyonun çok yüksek ve hedefe geri dönülmesi için yeterince hızlı ilerlemediklerini sözlerine ekledi.

Fed Kasım ve Aralık’ta Ne Yapacak?

Bostic temel mevcut senaryonun, Kasım toplantısında 75 baz puan, Aralık’ta 50 baz puan faiz artışına işaret ettiğini belirtti. Talep tarafında iyileşme olduğuna dair bazı kanıtlar var olduğunu belirten Bostic, bunun bir başlangıç olduğunu, arz tarafındaki iyileştirmelerin beklendiği kadar hızlı gelmediğini söyledi.

Tahvil piyasasında bozulma olduğuna dair bir kanıt olmadığını vurgulayan Bostic, ABD’nin resesyonunun kaçınılmaz bir sonuç olduğuna inanmadığını ifade etti. Bostic ABD’nin önemli bir ivmeye sahip olduğunu belirterek kiraların dengelenmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Bostic, yetkililerin dünyanın geri kalanında neler olduğunu görmezden gelmediğini belirterek, “Daha geniş anlamda çok fazla jeopolitik belirsizliğimiz var ve bu yüzden kesinlikle bu şeylere dikkat etmemiz gerekecek.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Bostic’in açıklamaları öncesinde dün Chicago Federal Rezerv Başkanı Charles Evans, güvercin açıklamalarda bulunmuştu. Evans faizlerin çok hızlı yükselmesinden dolayı endişe duyduğunu söylemişi.

Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer politika yapıcılar, yaklaşık 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele etmek için agresif bir şekilde oranları yükseltiyor. Yetkililer ABD’deki çalışanlara ve işletmelere acı verse bile gerekeni yapmaktan kaçınmayacaklarını vurguluyor.

Fed bu ay içerisinde düzenlediği toplantısında, faiz oranını 75 baz puan daha artırdı. Kurum böylece art arda üçüncü kez bu oranda faiz artırımı gerçekleştirmiş oldu. Artan faizler ABD dolarının değerini artırırken, başta hisse senetleri olmak üzere risk varlıklarında büyük satışları beraberinde getiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın