Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed’den Evans Faizlerin Hızlı Yükselmesinden Dolayı Endişeli

Chicago Federal Rezerv Başkanı Charles Evans faizlerin çok hızlı artırılmasından dolayı gergin olduğunu söyledi.
Fed’den Evans Faizlerin Hızlı Yükselmesinden Dolayı Endişeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de enflasyon tırmanışını sürdürürken, Federal Rezerv yöneticilerinden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Son olarak Chicago Federal Rezerv Başkanı Charles Evans, faiz artırımlarına dair görüşlerini paylaştı.

Evans, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele arayışında faiz oranlarını çok hızlı yükseltmesinden endişe duyduğunu söyledi. Fed yetkilisi, daha fazla dış şok olmaması koşuluyla ABD ekonomisinin resesyondan kaçınabileceği konusunda ihtiyatlı iyimserliğini sürdürdüğünü söyledi.

Evans’ın değerlendirmesi, bir dizi üst düzey Fed yetkilisinin şu anda 1980′lerin başından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyreden enflasyonla mücadeleye öncelik vermeye devam edeceklerini söylemesinin ardından geldi.

Merkez bankası, gösterge faiz oranlarını geçen haftanın başlarında 75 baz puan daha artırdı. Bu art arda üçüncü kez aynı orandaki faiz artırımı oldu. Fed yetkilileri ayrıca faiz oranlarını mevcut yüzde 3-3,25 aralığının oldukça üzerine çıkaracaklarını belirttiler.

Sıkılaştırmanın Beklenenden Uzun Sürmesi Endişe Yaratıyor

Yatırımcıların Fed’in faiz artışlarının etkisini değerlendirmek için yeterince beklemediği yönündeki eleştirileri yanıtlayan Evans, bu konuda gergin olduğunu kabul etti.

GCM Yatırım Banner

Evans, “Para politikasında gecikmeler var ve hızla hareket ettik. Arka arkaya üç 75 baz puanlık artış yaptık ve yıl sonuna kadar bu yüzde 4,25 ila yüzde 4,5′e ulaşmak için daha fazla toplantı var.” diye konuştu. Yatırımcılar Fed’in tahmin edilenden daha uzun süre daha şahin kalmasından endişe duyuyor.

Fed yöneticileri olarak, medyan tahminlerin Mart ayına kadar en yüksek fon oranına ulaşacağına inandıklarını belirten Evans, “Başka olumsuz şoklar olmadığını varsayarsak ve işler düzelirse, belki daha azını yapabiliriz. Bence en yüksek fon oranına doğru gidiyoruz” açıklamasında bulundu.

Evans’ın açıklamaları öncesinde, Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester görüşlerini paylaştı. Mester, Fed’in fiyat istikrarını sağlamakta her zaman başarılı olamadığını kabul etti. Buna rağmen Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye getirme hedefi kapsamında, tüm araçları kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.